Lietuvoje vis dažniau kalbama apie protingą namą. Yra ir gyventojų, kurie tokią sistemą jau įsirengė savo būstuose. Reikia pabrėžti, jog namas, kuriame automatiškai pasikelia garažo vartai ar nuo judesio užsidega šviestuvas - tikrai negali būti vadinamas protingu namu.

Protingu namu vadinama tokia sistema, kuria galima sujungti visus namuose esančius elektrinius prietaisus ir užprogramuoti juos veikti pagal jūsų norimą scenarijų.

Pagal jūsų norimus scenarijus užprogramuota Protingo namo sistema lieps nuleisti žaliuzes ant langų, kai ant šviesos daviklio pateks saulės spinduliai; sistema praneš į jūsų mobilųjį telefoną apie apsaugos sistemos „pojūčius“ (jūs galėsite vaizdo signalu gauti tiesioginę transliaciją iš savo apsaugos kamerų); prieš atvykstant į sodybą jūs galėsite „paprašyti“ įjungti šildymą ar pirtį, o jūsų laistymo sistema automatiškai įsijungs, kai grunto drėgmė nebesieks norimo lygio.

Kaip ši sistema veikia?

Protingo namo sistema įvertina gautą informacija iš judesio, vaizdo, temperatūros, drėgmės ir kitų daviklių, tuomet įvairūs kontroleriai apdoroja informacija ir paskirsto komandas elektros tinkle. Šias komandas vykdo buitiniai prietaisai: garso, vaizdo aparatūra, žaliuzių vartų varikliai, šildymo prietaisai ir t.t.

Savaime suprantama, kad šią sistemą reikia valdyti. Tai daroma įvairių tipų pultais, jautriais ekranais, specialiomis panelėmis ar balsu per telefoną.

Standartai – labai svarbu

Kadangi Protingo namo sistemoje sujungiamos kelios įrangos rūšys, kurios tarpusavyje turi be vargo „susišnekėti“, gamintojai siekia sukurti vieningas standartizuotas signalo perdavimo, apdorojimo sistemas. Apie 1980-uosius Amerikos kompanija „X-10“ pirmą kartą standartizavo ir sukūrė centralizuotą Protingo namo valdymo sistemą. Jos išskirtinumas buvo tame, jog signalas perduotas tais pačiais maitinimo laidais. Tačiau laikui bėgant vis daugiau problemų sukeldavo trukdžiai, kurie iškraipydavo signalus neapsaugotuose elektros perdavimo laiduose. Todėl buvo sukurta naujesnės kartos amerikietiško standarto sistema Micro LAN, kurios signalai buvo perduodami jau vienu laidu.

Dar viena, universalesnė, bet brangesnė sistema LON Works Amerikos rinkoje leido sujungti kelių „skirtingų protokolų“ sistemas į vieną.

Europietiškos tendencijos

Europiečiai Protingą namą išvystė suvokdami dar didesnį skirtumą tarp skirtingų gamintojų ir decentralizuotos valdymo sistemos. Tai reiškia, kad europietiškame Protingo namo variante kiekvienas „vykdytojas“, turi savo asmeninį kontrolerį.

Prieš 20 metų kompanija „Siemens“ sukūrė EIB (European Instaliation Bus) standarto įrenginius, kuriuos šiuo metu gamina daugelis pirmaujančių įrangos gamintojų. (EIB asociacija vienija virš 50 pasaulinio garso vardų.)

2008 metų parodoje Frankfurte „Light&Building“ buvo pristatyta dar viena bendra gamintojų iniciatyva: KHX.

Kiek kainuoja ir ar atsiperka ši sistema?

Specialistų nuomone, Protingas namas turi dvi pagrindines funkcijas: optimizuoti energijos sąnaudas ir suteikti gyvenimui didesnį komfortą. Priklausomai nuo to, ką labiau vertinate - ar gyvenimo kokybę, ar pinigus, išleistus tai kokybei pasiekti, galite susikurti unikalią, tik jums vienam priimtiną Protingo namo sistemą. Jeigu į šią sistemą įjungsite šildymą, kondicionavimą ir kitas, daug energijos vartojančias sistemas, investicija jums grįš per 7-10 metų. O brangstant energijai, ši sistema atsipirks gal ir dar greičiau.

Protingo namo sistemą įsirengti kainuoja nuo 8 iki 80 tūkstančių litų.

Svarbiausia – nepulti aklai naudotis visomis Protingo namo sistemos teikiamomis galimybėmis ir neinstaliuoti namie per daug prietaisų ten, kur jų nereikia.

Tekstas: Vytautas Gurevičius