Ar kada nors svajojote, kad grįžus namo durys pačios atsivers, užsitrauks užuolaidos, virtuvėje lauks gardi vakarienė, o vonia prisileis karšto vandens? Šios svajonės jau šiandien gali virsti realybe – visa tai įgyvendinti padės intelektinis, arba „protingas“, būstas (angl. Smart House).

Kokių galimybių gali pasiūlyti „protingas“ namas? Kiek kainuoja pasaulyje ir Lietuvoje sparčiai populiarėjančios „protingų“ pastatų (angl.Smart House) technologijos? Apie visa tai kalbamės su UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ Intelektinių pastatų skyriaus vadovu Vaidu Januliu.

Gyvenimas „protingame“ name. Kuo jis ypatingas?

„Protingas“ būstas – toks, kuris „galvoja“ už Jus. Čia gyvenantys žmonės gali būti ramūs – namas pats pasirūpins energijos taupymu, saugumo užtikrinimu, atsižvelgdamas į aplinkos sąlygas nuolat palaikys reikiamą šilumą ar gaivą būsto viduje, atitrauks ar užtrauks užuolaidas, įjungs ar išjungs šviesas, sukurs reikiamą apšvietimo režimą ir t. t. Tokio būsto šeimininkas visada žino, kas vyksta jo namuose: ar išjungtos šviesos, ar veikia šildymo sistema, ar nepaliktas tekantis vanduo, ar nėra dujų nuotėkio, o pranešimus apie bet kokius sutrikimus operatyviai gauna į savo mobilųjį telefoną ar kitą pasirinktą įrenginį.

Ar daug „protingų“ namų Lietuvoje? Kas tai lemia?

„Protingų“ namų, butų ir biurų skaičius Lietuvoje yra tikrai triženklis. Be to, tokių pastatų Lietuvoje sparčiai daugėja. Auga sistemų kūrėjų bei diegėjų skaičius, keičiasi pats požiūris į namo inžinerines sistemas. Naujai būstą įsirengiantys klientai supranta, kad investuoja ne į ateities, bet į dabarties sistemas. Šiandien jau tvirtai žengiame į epochą, kai įprastinė būsto sistema atrodo morališkai pasenusi. „Protingame“ name visos sistemos suderintos tarpusavyje, yra lanksčios, valdomos vienoje bendroje terpėje. Be to, sistemos parametrus galima dinamiškai keisti, greitai perkonfigūruoti ir išplėsti.

Ar „protingo“ namo valdymas prietaisais, prijungiamais prie interneto, nėra pavojingas? Kaip apsaugoma nuo įsilaužimo į sistemą, virusų?

Per mūsų 10 metų praktiką virusų ar kitų grėsmių „protingo“ namo sistemoje nebuvo pastebėta. Prisijungimas prie būsto valdymo sistemos internetu yra visiškai saugus, nes prieiga suteikiama tik iš kliento (būsto savininko) įrenginio.

Kas sudaro „Smart House“ sistemą?

„Smart House“ sudaro keturios sudedamosios dalys. Visų pirma tai išorėje matomi jungikliai, termostatai, elektros lizdai ir kt. įrenginiai. Antrą dalį sudaro namo logikos įranga, suderinta tarpusavyje atsižvelgus į kliento (namo šeimininko) poreikius ir pageidavimus. Jei klientas pageidauja, yra įmontuojami papildomą saugumą užtikrinantys vaizdo kamerų sprendimai, kurie taip pat yra diegiami į „protingo“ namo sistemą. Paskutinę „Smart House“ kainos dalį sudaro programavimo, įrengimo, diegimo ir kiti darbai.

Kaip taupyti gyvenant „protinguose“ namuose?

Gyvenimas „protinguose“ namuose – ne tik patogus ir saugus, bet ir ekonomiškas. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti šildymo išlaidų valdymas. Tarkim, tose patalpose, kuriose ilgesnį laiką nėra žmonių, šildymo arba vėdinimo pajėgumai, priklausomai nuo metų laiko, yra sumažinami, o išvykus iš namų ir įjungus signalizaciją, visas namas persijungia į energijos taupymo režimą. Kitas pavyzdys – elektros energija. Pavyzdžiui, visi budėjimo režimu veikiantys elektros prietaisai (spausdintuvas, televizorius, telefonų krovikliai ir pan.) išjungiami gyventojams nesant namie. Taip irgi sutaupoma.

Prie „Smart House“ sistemos prijungti dujų ir šilumos skaitikliai teikia detalią informaciją apie sąnaudas: bet kuriame išmaniajame įrenginyje galima matyti sunaudojimo tendencijų grafikus ir momentinius duomenis. Išmanioji skaitiklių nuskaitymo sistema ne tik fiksuoja, bet ir padeda kontroliuoti bei taupyti vandens, elektros, dujų ir kitus išteklius: galima matyti, kokia dalis užsibrėžto kiekio per mėnesį jau sunaudota.

Ar paprastame name galima įdiegti „Smart House“ sistemas?

Net ir paprasčiausią namą galima paversti „protingu“. O jei naudotume radijo bangomis valdomus jungiklius ir belaides ryšio linijas, „Smart House“ sistemą būtų galima įdiegti net ir senovinėje pilyje. Svarbu pabrėžti, kad visi darbai turėtų būti pradėti dar projektuojant namą.

www.smarthouse.lt