Vieta: Vudsaidas (Woodside), Kalifornija, JAV
Plotas: 104 m², 235 ha
Įgyvendinta: 2011 m.
Architektai: Cass Calder Smith studija
Fotografijų autorius: Paul Dyer

Nuo Djerassi rašytojų studijų projekto įgyvendinimo prabėgo jau dvylika metų. Per šį laikotarpį menininkams skirtų namelių dizainas ir architektūra laimėjo net penkis apdovanojimus. Šis projektas – tai menininkams ir rašytojams iš viso pasaulio sukurtos erdvės, skirtos įkvėpimo paieškoms gamtoje. Per 235 ha Kalifornijos valstijos pakrantės išsidriekusią teritoriją supa pasakiški kalvų, miškų ir pievų peizažai. 

Prabanga pievų viduryje

Viename prabangiausių Jungtinių Amerikos Valstijų miestelių – Vudsaide – Cass Calder Smith architektūros ir interjero studijos komanda dar 2011 m. įrengė keturias vieno kambario studijas bendrame pastate. Prieš daugelį metų tai buvo galvijų tvartas fermos teritorijoje. Šis rekonstrukcijos projektas buvo sumanytas kaip atminimo dovana velionei menininkų programos įkūrėjo Carlo Djerassi žmonai – rašytojai ir mokytojai Diane’ai Middlebrook. Taigi, nors studijos skirtos visų disciplinų menininkams, didžiausias dėmesys buvo teikiamas specifiniams rašytojų poreikiams. Erdvės ir aplinka sukurta ramiems apmąstymams ir susikaupimui.

Gamtą tausojanti konstrukcija

Keturias studijas jungia penktoji struktūra – laisvai stovintis plieninis skliautas, palaikantis saulės baterijų masyvą per rytinius galus. Pastato išdėstymas iš aukšto leidžia stebėti įkvepiančius  Ramiojo vandenyno pakrantės vaizdus pietvakariuose ir grožėtis pakrantės kalnagūbriu rytuose. Pro kiekvienoje studijoje strategiškai išdėstytas duris ir langus galima komfortiškai gėrėtis peizažais, nematant ir negirdint jokių kasdieninio automobilių ir žmonių judėjimo trukdžių. 

Ši vieta buvo suprojektuota palankiai gamtai. Energijos vartojimas sumažintas pietvakarių pusėje prakirtus dideles sienų angas: per jas nuolatos į patalpas patenka maksimalus kiekis saulės spindulių. Ta pačia kryptimi pakreipta stogo plokštuma padeda optimaliai išnaudoti saulės kolektorius.

Statybinės medžiagos parinktos taip, kad būtų gauti aukščiausi ekologiškos statybos įvertinimai, peržengiantys rekomenduojamas San Mateo grafystės programos Build-it-Green gaires. Visos išorinės sienos ir stogas sukonstruoti iš kedro lentų. Jos išdėstytos atsižvelgiant į unikalius stogo ir sienų plokštumų nuolydžius bei posvyrius. 

Rašymo erdvė

Vidaus apdailai parinktos medžiagos iš architektų pavyzdžių bibliotekos. Siekiant sukurti jaukią zoną tarp pagrindinio ir vonios kambarių, buvo nuspręsta grindims suteikti ryškius, spalvingus perėjimus. Ryškios interjero detalės – kėdės bei lentynų apdaila – sukuria kontrastą tarp grindinio ir baldų iš natūralių medžiagų bei neutraliais atspalviais dengtų sienų.  Baltai nudažytos sienos praplečia erdvę, o tamsiai ruda – šokoladinė spalva suteikia rimties ir gelmės. Interjeras sukurtas taip, kad nenukreiptų dėmesio nuo natūralių gamtos vaizdų ir įkvėptų kūrybai.

146