Interjero autorė Aurelija Slapikaitė-Jurkonė
Studija „Aform“
Nuotraukų autorius Benas Šileika
Tekstas Gytautės Ivanauskaitės

Pirmą kartą Aurelijai Slapikaitei-Jurkonei apsilankius būsimų užsakovų namuose, kilo klausimas – ar tikrai čia manęs reikės? Stilingame bute gyvenanti šeima nusprendė kraustytis į erdvesnius namus ir pasikvietė interjero dizainerę, norėdama parodyti, kokie sprendimai patinka, o kokie – nevisiškai. Pavyzdžiui, baro zona neturėtų būti prie lango, norėta didesnės svetainės erdvės ir miegamojo su atskiru vonios kambariu. Buvo svarbu, kad naujuose namuose atsirastų netikėtų detalių. Galbūt kreiva plytelė, ryškios spalvos – kitaip tariant, kad būtų kažkas keisto, džiuginančio ir stebinančio. Taip atsirado raudona paslėpta linija, kurios kiekvieną dieną nematai bendrame interjere, tačiau, atsidarius duris ar apglėbus virtuvės balduose įmontuotas rankenėles, – linija visada nustebina. Kita detalė – metalas. Jis gausiai naudotas spintų dekore. Pastarosios  įleistos į sienas, tad, vaikštant po kambarius, atrodo, jog jų nėra kambaryje, o visos kambarių erdvės – taisyklingo keturkampio formos.

Dar vizualizacijos kūrimo pradžioje dizainerė mąstė apie metalą interjere. Šią idėją pavyko įgyvendinti tik iš dalies, nes iš pradžių norėta rinktis ilgą, gyvatę primenantį ploną italų gaminamą metalo raštą, bet vietinėje rinkoje projektuojant interjerą, paprasčiausiai jo nebuvo, tad teko naudoti lietuvišką metalą. Pasirinktas žaismingesnis bažnytinis raštas mergaitės kambaryje ir kvadratais perforuotas metalinių fasadų raštas berniuko ir tėvų miegamuosiuose. Renkantis metalo žaliavą durų fasadams, fabriko specialistai įvardijo ir daugiau teigiamų šios medžiagos priežiūros savybių. Galiausiai jis nukonkuravo kitas medžiagas, o metalas ėmė dominuoti daugelyje apartamentų erdvių.

Be metalo, naudota ir termomediena, molio tinkas, tepamas betonas. Natūraliu medžiu papuoštas vonios kambarys, medinėmis žaliuzėmis dengti langai labiausiai saulėtose namų vietose. Durys į kambarius, virtuvės baldai ir baras pagaminti iš pagal specialų užsakymą frezuotos „Valchromat“ medienos plaušų plokštės. Plaušai impregnuoti organiniais dažikliais ir chemiškai surišta specialia derva. Visos medžiagos pasižymi tvarumu, tad natūraliai sukuria bendrą interjero konceptą. Virtuvei  pasirinkta tamsiai pilka spalva su minėtomis raudonomis linijomis. 

Dizainerei kilo mintis interjere įkomponuoti tarsi kvėpuojantį tekstilinį audinį. Buvo pasirinktas itin tvarus ir kokybiškas rotangas: jį sunku praplėšti, sugadinti, pripaišyti, tad jis ypač tinka šeimų, kuriose yra mažų vaikų, namams. Kitas netikėtas ir autorei labai patinkantis sprendinys – sūpuoklės mažųjų kambariuose. Mergaitės kambaryje jos primena gultą, tad jose puikiai telpa mama su dukra. Jos patogios, minkštos, tvirtos, tad užsakovai norėjo mažesnėmis sūpynėmis papuošti ir berniuko kambarį.

Rausvumo valgomojo ir poilsio erdvėms suteikia natūralus medis. Kontrastui pasirinkta juoda svetainės sofa, kurios modelis už gerą dizainą yra sulaukęs ir pripažinimo Europoje. Nugludintą akmenį primenanti sofa sukomplektuota iš skirtingų minkštų detalių formų. Renkant sofą, užsakovai buvo išvykę, o dizainerė turėjo nupirkti šį baldą, tad, nuvykusi į saloną, pati išbandė gaminį. Šis modelis pasižymi atsparumu chemikalams, plaukų rinkimui, o juoda spalva labai tinka prie bendro svetainės koncepto. Perlamutriniu bordo atspalviu dekoruota lentyna su paslėptu televizoriumi taip pat puikiai dera su tamsia sofa bei bendra svetainės zona. 

Šiame projektuojame balde paslėptas TV aparatas bei garso sistema ir kita įranga. Asimetriškai suprojektuotas baldas įsilieja į kitas asimetriškas apartamentų erdves ir suteikia joms autentiškumo. Galutinai šią erdvę užpildo įdomaus dizaino kilimas. Iš pradžių jį norėta kloti mergaitės kambaryje, tačiau užsakovei jis taip patiko, kad buvo nuspręsta jį palikti poilsio zonoje. Jai pritarė ir dizainerė: „Knes“ kilimo rašto spalvos tobulai dera su pilku chromuotos lentynos atspalviu ir mediniais balkiais. Į visumą susiliejančios dvi formos – apskritimas ir kvadratas – pabrėžia nesimetrišką derinį.

Po kardinalaus apartamentų perplanavimo, sujungus du butus, buvo sukurtas 110 m² būstas 4 asmenų šeimai. Svetainės lubos įgavo kvadrato formą. Po apdaila paslėpus vėdinimo sistemą, sukurtas nuleistų lubų efektas. Ertmę nuspręsta dekoruoti specialiu betono tinku. Analogas atsispindi koridoriuje bei mergaitės kambaryje. Dėl noro palikti aukštas lubas svetainėje buvo nutarta dėti medinius balkius. Juose sumaniai paslėpti reguliuojami apšvietimo taškai. Taip pat balkiai sušvelnina ir sušildo erdvę, o svarbiu lubų akcentiniu šviesos šaltiniu tampa rankų darbo pūsto stiklo šviestuvas virš valgomojo stalo.

Tėvų miegamajame metalas ir chromas draugauja naktiniuose staliukuose, kosmetiniame stale, drabužinėje, prie jų priderinta japoniško stiliaus „Fushimi“ lova. Mergaitės kambaryje pasitelktos trikampio formos minkštosios detalės: jos atsikartoja  lovos balde bei spintos dizaine ir suteikia vientiso linijiškumo įspūdį. Vaikų ir svečių vonios kambaryje savo vietą atrado kitas įdomus akcentas –  tamsinti sendinto efekto veidrodžiai. Kadangi šioje apartamentų dalyje buvo siauras praėjimas, norėdama jį praplėsti ir suteikti erdvumo, dizainerė pakabino veidrodžius priešpriešais, kad jie optiškai padidintų erdvę. Šis fragmentas buvo pasirinktas ir dėl to, kad nereikalautų intensyvios priežiūros, nes kambarį daugiausiai naudoja vaikai. 

Tuo tarpu tėvų vonioje dominuoja natūralus medis ir pilkos mozaikinės grindų plytelės bei apdailiniu molio tinku dekoruotos sienos. Šio molio PH lygus 8,19, tad jis kuria šarminę aplinką, nepalankią pelėsiui susidaryti. Taip pat molis pasižymi pralaidumo garams, todėl nesukuria plėvelės efekto. Šiame kambaryje pasirinktas prie sienos laisvai pastatomas vonios modelis, nes dušo kabina įmontuota vaikų sanitariniame mazge. Jį apgaubia dvisluoksnė, specialiai šiam projektui pasiūta neperšlampama užuolaida. Dizainerė pastebėjo, kad visgi šioje erdvėje pagrindiniu akcentu tampa langas, pro kurį srūva natūrali šviesa, –  tai yra reta prabanga butų įrengimo projektuose, o medinės termomedienos lubos – tampa ne tik šios vonios, bet ir visų namų pagrindinė puošmena ir išskirtine savybe.

Nuotraukų galerija:

659