Raudonas namas

 

Architektai: Dmitrij Kudin, Laura Malcaitė, Rūta Kazėnaitė, Jurgis Blažinskas (Inblum) 
Realizacija: 2018 m. 
Nuotraukų autorius: Norbert Tukaj

 

Žavus, racionalus ir charakteringas. Toks yra besitransformuojančiame Pavilnio rajone, nedideliame trapecijos formos sklype, suprojektuotas Raudonas namas mediniu karkasu. Iš pietinės pusės sklypas ribojamas asfaltuotos gatvės su medžių eile, rytuose už tvoros įsikūręs kaimynas, tad privažiavimas įrengtas iš šiaurės. Vietovė užmiesčio, rami, reljefas lygus, yra šiek tiek žalumos. Dėl paprastos ir tvarkingos, tačiau išraiškingos kompozicijos naujas pastatas tampa neabejotina teritorijos dominante.

 


Statinys susideda iš trijų pagrindinių archetipinio namo tūrių, ratu išdėliotų aplink jungiamąjį korpusą. Dviejų jų tarpe suprojektuota medinė terasa. Vienas – dviejų aukštų, kitu du statiniai – vienaukščiai. Namas intravertiškos kompozicijos, tūriai sudėlioti taip, kad formuotų uždaras erdves ir kurtų privatumą. Nors orientuotas į vidų, pastatas atsiveria į jį supančią gamtą, leidžia gyventojams laisvai judėti tarp lauko ir vidaus, be to, savo forma sukuria tam tikrą erdvės „intymumą“, saugią užuovėją nuo aplinkinio pasaulio.

Į statinį patenkame pro jungiamąjį tūrį. Čia taip pat išdėstyta katilinė ir sanitarinis mazgas. Pasukę į kairę, išeitume į viename iš korpusų esantį garažą. Dešiniajame tūryje išdėstytos bendrosios erdvės (virtuvė, valgomasis ir svetainė). Pro stiklinę vitriną galima patekti į terasą. Iš holo paėję toliau, patenkame į dviaukštį tūrį, skirtą privačioms erdvėms. Pirmame aukšte – šeimininkų miegamasis su išėjimu į drabužinę, o pro ją į vonios kambarį, pirtį ir SPA. Kildami laiptine antrame aukšte randame svečių-darbo kambarį, miegamuosius ir sanitarinį mazgą.

 

 

 

Medžiagiškai šis namas labai charakteringas. Aiškiai vyraujanti danga – molinės čerpės: jomis dengtas ne tik stogas, bet ir išorinės sienos. Stogo krašte įleidus lataką formuojamas modernus siluetas, kuriame čerpės apgaubia tūrius. Centrinis jungiamasis korpusas išskirtas vertikaliai skaidytomis neapdoroto maumedžio lentomis. Taip pat jos panaudotos tvoroje. Toks radikaliai santūrus medžiagų naudojimas leidžia formuoti išraiškingą ir šiuolaikišką pastato įvaizdį.

Architektų studija Inblum labiausiai žinoma savo originaliais ir profesionaliai sukurtais interjerais. Namo vidui taip pat skiriamas išskirtinis dėmesys. Sprendimai čia skandinaviški ir neperkrauti. Paprastas medinių grindų ir baltai dažytų sienų derinys leidžia skambėti akcentuojamiems baldams. Bendroji erdvė suformuota ant centrinės simetrijos ašies. Ant jos išdėstyta virtuvės salelė, aštuonvietis valgomasis, sofa ir TV spintelė. Abiejose pusėse užuolaidų mechanizmai paslėpti. Baldai minimalių ir draugiškų formų, virš jų pakabintas originalus juodas šviestuvas, kurio gijų geometrija mezgą dialogą su šlaitinio stogo linijom.

 

  

 

Pabrėžtinai asketiška, tačiau charakteringa Raudono namo konteksto dominantinė kompozicija atskleidžia nuoseklų projektavimo procesą ir darnų projektuotojų bei užsakovų dialogą.

Nuotraukų galerija:

                 

Žurnalas „Centras“