Daugeliui perkant nebaigtą ar senos statybos butą iškyla užduotis jį suplanuoti pagal savo gyvenimo būdą ir šeimos poreikius. Šiame straipsnyje pabandysiu išdėstyti pagrindinius perplanavimo momentus, atsižvelgiant į savo, kaip architekto, specialisto, studijavusio fengšui, ir vartotojo patirtį.

Rinkdamiesi butą atkreipkite dėmesį, kad planas būtų taisyklingos stačiakampio arba kvadrato formos. Išsirinkę tokį būstą užsitikrinsite, kad visos Jūsų gyvenimo sritys bus visavertės. Pagal Rytų patirtį kiekviena būsto zona yra atsakinga už kažkurią gyvenimo sritį. Taigi jeigu buto plane būna iškirptų plotų, atitinkamai Jūsų gyvenime nukenčia karjera, sveikata, bendravimas su tėvais, vaikais ar kita sritis. Jei yra galimybė, rinkitės butą be vidinių laikančių sienų, atraminių konstrukcijų, kolonų, kad perdenginius laikytų tik Jūsų būsto išorinės sienos. Nes, jei iš karto ir nedarote perplanavimų, ateityje užsitikrinsite, kad jūsų butą bus galima transformuoti į vieną atvirą edvę ar laisvai planuoti kambarių pertvaras, neprisirišant prie vidinių laikančių konstrukcijų.

Pasidarę buto plano kopiją, panaikiname visas buto pertvaras. Paliekame brėžinyje tik išorines sienas ir laikančiąsias vidines konstrukcijas. Pažymime vietas, kur yra kanalizacijos stovai ir vandentiekio įvadai, – ten bus virtuvės arba vonios kambariai.

Kaip pradėti ir kaip išdėstyti patalpas, jeigu yra pasirinkimas iš kelių variantų? Tarkim, miegamąjį galite suplanuoti keliose vietose. Siūlau įsivesti taisyklę, kuri yra paprasta ir dažniausiai natūraliai (iš nuojautos) paisoma, bet kartais užmirštama netgi profesionalių projektuotojų. Visiems suprantama, kad kuo arčiau esame prie įėjimo į butą durų, tuo zona arba plotas yra aktyvesni, ir kuo tolimesni plotai nuo durų, tuo zonos bus pasyvesnės. Taigi pasyviose zonose planuojame miegamuosius, poilsio zonas, vonias, drabužines, o aktyviose – darbo ir vaikų kambarius, svetaines. Tai žinodami, pagal savo norą ar poreikius galite nuspręsti, kaip norėsite gyventi ir kokias patalpas labiau norėsite aktyvuoti, o kuriose ramiai leisite laiką.

Prieškambaris turi būti erdvus ir šviesus. Prisiminkite senos statybos butus su mažais prieškambariais ir koks jausmas įėjus. Esant galimybei stenkitės išplėsti bent jau vizualinę prieškambario erdvę, dabar tai sėkmingai daro dizaineriai ir architektai, sujungdami prieškambario zoną su svetaine. Žmogus, patekęs į kokybiškai suplanuotą prieškambarį, iš karto turi matyti įėjimą į svetainę. Neprojektuokite prieškambariuose durų į tualetą prieš įėjimo duris. Geriau, kad išvis prieškambariuose nebūtų durų į tualetus ir pagalbines patalpas, kad atėję svečiai jų nenorėtų varstyti.

Svetainė – dvasinis būsto centras. Tai kambarys, kuriame susirenka visi šeimos nariai ir bendrauja, todėl svetainė turi atspindėti šeimininkų pomėgius: kolekcijas, diplomus, apdovanojimus ir t. t. Rekomenduojamos baltų ir gelsvų atspalvių sienos, kurios bus kaip fonas. Būtų daug maloniau, kad televizorių iš garbingiausios vietos išstumtų židinys. Tai paskatintų aktyvesnį šeimos bendravimą, o ne tik televizoriaus žiūrėjimą. Iš svetainės turi būti laisvai patenkama į kitų šeimos narių kambarius.

Virtuvė gali būti projektuojama pačioje blogiausioje buto vietoje prie kanalizacijos stovų ir inžinerinių komunikacijų, nes energetiškai tai ir taip labai aktyvi vieta, kurią stiprina naudojama kaitlentė ir orkaitė. Dabar dėl ekonominių sumetimų madinga projektuoti svetaines kartu su virtuvėmis ir valgomaisiais. Idealu, jei yra galimybė suplanuoti atskiras patalpas ir valgomasis butų per vidurį, kaip svetainės ir virtuvės jungtis. Projektuotojai, planuojantys šias patalpas vienoje erdvėje, turi pasiūlyti šeimininkams atitverti skirtingas zonas baldais, ažūriniais elementais ar kitomis interjero detalėmis. Visiškai mažoje vienoje erdvėje virtuvės baldai turi būti projektuojami taip, kad uždengtų ūkinę zoną, kriauklę ar nešvarius indus.

Vaikų kambariai turėtų būti geriausi ir projektuojami rytinėje būsto dalyje. Lovos kambaryje tik pirmaisiais gyvenimo metais gali būti dviaukštės. Vėliau vaikui būtina asmeninė lova. Vaiko lovą reikia projektuoti toliausiais nuo kambario durų, pasyvioje kambario zonoje, kad atžala ramiai miegotų. Labai svarbu tinkamai išrinkti ir suplanuoti vaiko mokymosi vietą. Nuo to priklauso mokslo rezultatai. Taisyklės planuojant vietą mokymuisi yra šios: statyti stalą aktyvioje kambario zonoje arčiau durų, vaikas turi matyti duris, už nugaros – sauganti siena, iš šono – langas.

Miegamasis – svarbiausias būsto kambarys. Patartina jį planuoti pagal fengšui palankiausioje buto šeimininkui kryptyje ir ramiausioje buto pusėje. Kryptys yra skaičiuojamos pagal gimimo metus. Skaičiavimo metodiką galite rasti http://fengshui.blogas.lt/. Pastebėjau, kad interjerų žurnaluose atsirado miegamojo pavyzdžių, kur lova ar čiužinys įsprausti tarp dviejų sienų. Geriausiu atveju toks miegamasis gali būti laikinas ir tik vienam žmogui. Lova turi remtis galvūgaliu į sieną ir turėti patogų apėjimą iš trijų pusių. Miegamojo durys neturi būti kojūgalyje. Miegamajame idealiu atveju turi būti tik lova su spintelėmis iš dviejų pusių, kurių viršus bus žemesnis negu čiužinio. Sienoms parenkami tamsesni rudi ir mėlyni tonai.

Projektuodami vonios kambarį kartu su tualetu, pasistenkite unitazą planuoti už dušo kabinos ar pertvarėlės, kad jis nestovėtų tiesiai prieš duris. Ta pati taisyklė galioja ir sanitariniam mazgui. Žymiai geriau prieš duris – kriauklė su veidrodžiu.

Apie subtilesnį būsto planavimą, įrengimą ir poveikį siūlau pasidomėti tinklalapyje www.radiostezija.lt.

Nusprendę perplanuoti arba naujai suplanuoti savo būstą naudokitės profesionalių projektuotojų, architektų, dizainerių paslaugomis. Jie turi daug patirties ir žino įvairių sprendimo variantų, iš kurių išsirinksite tinkamiausius sau. Jei norite pasitarti su Interjeras.lt specialistais, atsiųskite savo klausimus su būsto planais ir mes maloniai pasiūlysime Jums plano variantą. Pridėkite savo kontaktus, kad galėtume pasitikslinti informaciją.

Sėkmės įsikuriant,

architektas Rolandas Sakalauskas

385