Lygiai po metų sostinėje iškils nauja ekspozicinė erdvė – paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“. Čia lankytojų lauks pažintis su XIX amžiaus vilniečiais ir miestu, kuriame jie gyveno. Mokslininkams dėliojant paskutinius istorinio tyrimo štrichus, Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Architektūros fondu skelbia atvirą konkursą architektams: laimėtojui bus suteikta galimybė nuspręsti, kaip atrodys vilniečius ir miesto svečius Gedimino kalno papėdėje sutelksianti vieta, ir įgyvendinti savo idėją.
Būsimos ekspozicijos šerdis – šiuo metu pagal unikalią ir anksčiau nepublikuotą archyvinę medžiagą muziejuje kuriamas Vilniaus senamiesčio maketas. Konkurso dalyviai kviečiami pateikti idėjas laikinam paviljonui, kuriame maketas būtų eksponuojamas.
„Tokią miesto istorijos pasakojimo mediją pasirinkome tikėdami, kad maketai žiūrovą įtraukia kaip kažkuriame momente sustingusio miesto atvaizdas, kuriame galima tyrinėti miesto visumą ir atskirus fragmentus – artimus, pažįstamus arba negrįžtamai pakitusius. Maketų magiškas realizmas įtraukia į regimo ir įsivaizduojamo miesto persiklojimų žaidimus mūsų vaizduotėje ir taip jie tampa tarpininku tarp šiuolaikybės ir istorijos“, – sako Sandra Šlepikaitė, Lietuvos nacionalinio muziejaus architektė ir projekto vadovė.
Vilniaus 700 metų jubiliejui skirtu projektu muziejus taip pat siekia išeiti į miesto viešąsias erdves, praturtinti jo gyventojų ir svečių patirtis. Tikimasi, jog atviras kreipimasis į architektų bendruomenę ir tarpdisciplinines komandas leis praplėsti įprastas ekspozicijų kūrimo praktikas.
Lankytojų lauks pažintis su XIX amžiaus vilniečiais ir miestu, kuriame jie gyveno. Asociatyvus vaizdas. LNM
„Projektuojant būsimą laikiną ekspozicinę erdvę kviečiame mąstyti apie miestiečių santykį su miestu: kaip viešojoje erdvėje galima perteikti miesto istoriją ir kokią erdvinę struktūrą sukurti miesto širdyje, kad ekspozicijos architektūra suskambėtų ikoniško architektūros paveldo fone“, – apie konkurso dalyvių laukiančius iššūkius kalba Architektūros fondo kuratoriai Indrė Ruseckaitė ir Justinas Dūdėnas.
Idėjų konkurso organizatoriai laukia iki gegužės 22 dienos imtinai, trijų geriausių idėjų autoriai pateks į antrąjį etapą, su jais bus sudarytos 1000 eurų vertės autorinių paslaugų pirkimo sutartys. Nugalėtojui bus suteikta galimybė įgyvendinti savo idėją.
Konkursą organizuoja Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Architektūros fondu. Sąlygos yra skelbiamos adresu: https://lnm.lt/skelbimai/vilnius-pries-200-metu-ekspozicines-erdves-paviljono-idejos-konkursas/
Istorinis tyrimas atskleis miesto kaip gyvo organizmo visumą. LNM
Taps tarpininku tarp miesto anuomet ir šiandien
Idėja Vilniaus jubiliejaus proga padovanoti miestui ir miestiečiams paviljoną kilo Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkams, kai buvo įsigyta Maskvos ir Sankt Peterburgo archyvuose saugota itin vertinga ir Vilniaus istorijai reikšminga ikonografinė medžiaga. Ją sudaro prieš 200 metų rengtas žemėlapis, kvartalų planai ir smulkmeniškos gatvių išklotinės.
Paviljono ekspozicija ir atkurtas maketas padės atpažinti daugelį dabar jau prarastų vietų, pastatų, gatvių, tačiau svarbiausia – į dienos šviesą iškels anuometinį gyvenimą, kvies pasikalbėti apie Vilnių ir jo pokyčius.
„Pirmą kartą bus vizualiai atkurtas detalus šiandien didele dalimi jau pradingusio laikotarpio miesto vaizdas. Tai bus pats tiksliausias mūsų dienas pasiekęs liudijimas apie tai, kaip Vilnius atrodė prieš 200 metų, ir parodys miesto kaip gyvo organizmo visumą“, – išsamaus istorinio tyrimo rezultatus komentuoja mokslinės projekto dalies vadovė Birutė Vitkauskienė.
Paviljonas bus atidarytas 2023 m. balandžio mėnesį. Iki tol Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su projekto partneriais kvies diskutuoti Vilniaus miesto praeities, dabarties ir ateities temomis, dalyvauti įvairiuose renginiuose bei iniciatyvose. Tikimasi, jog paviljonas taps unikalia susitikimų vieta, kuri leis patirti Vilnių prieš 200 metų, taip sustiprinant ryšį su šiuo miestu.
Projektas yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Daugiau apie programą skaitykite www.700vilnius.lt.