Rankų darbo kilimų pasaulis yra toks pat platus ir įvairus, kaip ir šalių bei kultūrų, iš kurių jie kilę. Rytietiškų kilimų stiliai skiriasi priklausomai nuo vietos ir laikotarpio, todėl pasirinkti iš didelės gausybės nėra paprasta. Senovinis ar rytietiškas kilimas apjungia ir įprasmina kambarį, dažnai turi išskirtinį raštą ir spalvas, taip pat turi puikią istoriją. Tad kaip įtraukti rytietišką kilimą į savo interjerą?

Kaip pasirinkti rytietišką kilimą? 

Pirmiausiai, jeigu ieškoti kokybės, rinkitės rankų darbo kilimus, o ne mašininės gamybos produkciją. Nesunku suprasti, kad kilimas yra rankų darbo: tiesiog reikia pažiūrėti į kilimo galinės pusės nuotrauką. Jei jis rodo tą patį raštą kaip ir priekyje, jis yra rankų darbo. Jei jis padengtas kokia nors kita medžiaga, greičiausiai tai yra rankomis siūtas arba mašininiu būdu gamintas kilimas, kurio nugarinėje dalyje buvo priklijuotas kitas sluoksnis. Rankų darbo kilimai turėtų parodyti autentiško rankų darbo daikto netobulumą. Raštas jo kraštinėje gali būti šiek tiek asimetriškas arba raštas gali atrodyti ne taip tobulai – tai viskas, kas rodo žmogaus rankų darbą, tikra autentika. Tai tiesiog nepakartojama.

Taip pat labai svarbu suprasti, kas slypi po visu terminu rytietiški kilimai. Tai bendras terminas ir tokie kilimai galėjo būti pagaminti bet kurioje Azijos vietoje. Tai apima Turkiją, Iraną, Kiniją, Tibetą, Indiją ir Pakistaną ir kt. Kita dažnai sutinkama frazė persiški kilimai, reiškianti tik buvusioje Persijos imperijoje pagamintus kilimėlius. Tai paprastai prilyginama šiuolaikiniam Iranui, bet apima ir kilimus, pagamintus kai kuriose šiuolaikinio Pakistano srityse. Taigi persiški kilimai yra rytietiškų kilimų rūšis, tačiau ne visi rytietiški kilimai yra persiški. 

Visose šiose srityse yra išties gražių kilimų, o tai, ko ieškoti, priklauso nuo to, kokie stiliai jums atrodo patrauklūs, kokios medžiagos tinka jūsų gyvenimo būdui ir ką galite sau leisti piniginiu atžvilgiu. Natūralu, kad kilimo kaina kinta ir nuo medžiagos, ir nuo amžiaus, ir nuo dydžio, ir mazgų skaičiaus. 

Vienas iš svarbiausių faktorių, renkantis kilimą, yra mazgų skaičius. Dažnai žmonės ieškodami rytietiškų kilimų įvairiose parduotuvėse randa panašius kilimus tik su labai skirtinga kaina. Ir čia dažniausiai būna suklaidinami. Nes abu kilimai būna panašaus dydžio, naudota ta pati medžiaga, rankų darbo, bet kaina gali skirti net kelis kartus. Būtent mazgų skaičius viename kvadratiniame metre ir yra esminis rodiklis. Pvz., viename kilime gali būti 35.000 mazgų 1 kv. m, o kitame - 350.000 1 kv. m.. Skirtumas išties įspūdingas ir turi didelę įtaką kilimo vertei, kokybei, ilgaamžiškumui.

Pirkite rytietiškus kilimus iš patikimo pardavėjo

Asmeninis skonis ir individuali išraiška yra esminiai dalykai ir skiriasi kiekvienam žmogui. Neklausinėkite 20 skirtingų nuomonių, ką jie galvoja apie vienokį ar kitokį jums patinkantį kilimą. Tiesiog rinkitės tokį kilimą, kuris Jus sužavėjo, užbūrė. Ir garantuotai liksite laimingi. Jūs gyvenate dėl savęs ir Jums turi patikti Jūsų išsirinktas kilimas, o ne svečiams ar draugams.

Tankesni kilimai tarnauja ilgiau ir gali atlaikyti didesnį srautą. Bendrai persiški kilimai siūlo didžiausią raštų, spalvų ir išskirtinės kokybės įvairovę. Perkate kilimus, kad su jais darniai gyventumėte, o ne slėptumėte juos bijodami, kad susidėvės. Nebijokite, puikūs kilimai gali atlaikyti pėsčiųjų srautą ir vandenį.

Rytietiški kilimai suteikia gana sodrias spalvas ir raštus – jie idealiai tinka praktiškai bet kokiam kambario dizainui.

Apsvarstykite, kaip bus išdėstyti kambario baldai

Nepamirškite pagalvokite apie kilimo dydį. Rytietiški negali būti užsakomi pasirinktinių dydžių, todėl dažnai prireikia laiko, kol pavyksta rasti tinkamą. Apsvarstykite baldų išdėstymą savo kambaryje ir tai, kaip žmonės judės per erdvę. Idealiu atveju visi baldai turėtų pasidėti ant kilimo.

Be to, svarbu įvertinti savo asmeninę toleranciją nusidėvėjimui. Gerai pagaminti rytietiški kilimai gali tarnauti šimtus metų, tačiau dažnai turi senėjimo požymių ir tai yra labai natūralu. Daugumai net labai patinka kilimo senėjimo efektas, sakoma, kad tik tada atsiskleidžia tikrasis grožis. Dėvėjimasis yra tai, kas daro kilimus ypatingais ir įdomiais, todėl ypač vertinami jau naudoti kilimai, turintys nusidėvėjimo požymių. Perkant tokį kilimą atidžiai peržiūrėkite visų kilimo dalių nuotraukas, kad vėliau nebūtumėte nustebę.

Rytietiški kilimai pasaulyje įgauna vis didesnį dėmesį. Interjero dizaineriai vis drąsiau įtraukia tokius kilimus į modernius interjero stilius. 

Tikrieji rankų darbo rytietiški kilimai gana brangūs ir prognozuojama, kad jų kaina nuolat augs. Tai labai susiję su tuo, kad pastaraisiais metais ypač mažėja šio amato žmonių ir kalbama, kad kažkada jų gali nelikti.