Nuo 2016 m. , įsigaliojus naujiems namų energinio efektyvumo reikalavimams, tiek vartotojui, tiek projektuotojui kyla vis daugiau klausimų, kaip išsirinkti židinį ar krosnelę, tinkamą aukšto energinio efektyvumo namui. Šis klausimas dar yra šiek tiek „mistinis“, nes nuomonių yra įvairių, o vienareikšmį atsakymą surasti sunku.


Šiame straipsnyje aptarsime židinių ir krosnelių įrengimo problematiką ir pateiksime sprendimus.

SĄLYGOS ŽIDINIO VIETOS PARUOŠIMUI

Jau projektuojant namą strategiškai svarbu numatyti būsimo židinio vietą, dydį ir formą – juk židinio degimui reikalingas oras, kuris turi būti tiekiamas į židinio degimo kamerą, todėl reikia „pririšti“ tam tikrą židinį erdvėje, kad būtų galima atvesti oro pritekėjimo liniją, kuri gali būti atvedama po grindimis ir atsirastų tinkamoje pajungimui vietoje. Jei šio aspekto neįvertiname, tenka spręsti papildomas technines problemas , o ir formos pasirinkimo galimybė mažėja. Taip pat ir projektuojamas dūmtraukis – jo tipas, aukštis ir skersmuo turi būti nustatomi pagal planuojamo židinio ar krosnelės parametrus: degimo kameros dydį, tipą, dūmų išmetimo skersmenį, o ne atvirkščiai – pastačius kaminą, bandoma prie jo priderinti ir židinį. Gali būti, kad netinkamai pasirinkę dūmtraukio aukštį ar skersmenį, apribosite pasirinkimo galimybes, pvz. turėsite atsisakyti židinio pakeliamu stiklu arba dujinio židinio, kuriam reikalingi kitokie - koncentriniai dūmtraukiai.

„PRUNE“ židinys, montuojamas patalpos centre

„D8“ įmantrios ovalios formos židinys pakabinamas ant sienos ar perdangos

ŽIDINIO - KROSNELĖS TIPAS

Taip pat vertėtų pamąstyti ir apie židinio ar krosnelės tipą - kadangi A energijos klasės namuose energijos poreikis yra pakankamai žemas, todėl židinio pagamintą šilumą galima paskirstyti per rekuperacijos sistemą į kitas erdves , panaudoti karšto vandens ruošimui ir grindų šildymui, arba parinkti akumuliacinį židinio tipą, kad pagaminama šiluma kauptųsi akmenyje, o židiniui užgesus, lėtai būtų spinduliuojama į patalpą

Išskirtinė klasika iš Italijos: rankų darbo koklinės krosnys, dekoruotos įvairiais ornamentais "la Castellamonte" šilumą akumuliuojančios krosnys Jūsų namams.

ŽIDINYS IR VENTILIACIJOS SISTEMA

Degant židiniui ar krosnelei naudojamas deguonis, todėl kalbant apie židinio ir vėdinimo sistemos suderinamumą, reikia išsiaiškinti, ar židinys, kurį renkatės, bus visiškai sandarus ir nepriklausomas nuo patalpos oro (RLU sertifikatas), ar visgi dalį oro degimui ims iš patalpos - tai reikštų, kad pagrindinė oro tiekimo linija židinio degimui bus atvedama per suformuojamą angą pamate, arba, išvengiant šilumos tiltelių, iš kamino oro tarpo. Tokie kaminai montuojami A ir A+ klasės namuose bei yra atitinkamai sertifikuoti.

Jei židinys dalį oro ima iš patalpos, kurioje įrengiamas, reikia įrengti atitinkamus apsaugos įrenginius , kurie ribotų didesnio nei 4Pa neigiamo slėgio susidarymą ar atjungtų vėdinimo sistemą. Pasak ventiliacijos specialistų, taip pat galima įrengti degimo dujų (dūmų) temperatūros jutiklį ant dūmtraukio sienelės, kad temperatūrai pasiekus nustatytą ribą, termostatas atjungtų vėdinimo sistemą.

BORN trikampis židinys patalpos centre

UŽDAROJO DEGIMO ŽIDINIAI IR KROSNELĖS

Ko gero, geriausias sprendimas A ir A+ klasės namams yra uždarojo degimo židiniai ir krosnelės, kurioms oras degimui tiekiamas tiesiai vamzdžiu iš lauko į degimo kamerą ir taip sukuriama absoliučiai uždara degimo sistema, nepriklausoma nuo patalpos vėdinimo sistemos.

Produktų siūlomų sandariems namams nėra labai daug: viena iš pažangiausių šalių šiuo klausimu yra Vokietija, kurios gamintojai vieni iš pirmųjų gamina ir sertifikuoja tokius židinius ir krosneles – šie gaminiai turi RLU sertifikatus ( vok. Raumluftunabhängig – nenaudojantys patalpos oro). Viena iš lyderių rinkoje, Vokietijos kompanija SKANTHERM, pirmaujanti degimo technologijų bei išskirtinio dizaino židinių kūrime, žengia koja kojon su laikmečiu ir , pasitelkusi žymius Europos kūrėjus, pateikia rinkai įstabias ir švarias formas ugnies šėlsmui. ANTONIO CITTERIO “Shaker”, SCHWEIGER & VIERERBL “Turn”, PROF. WULF SCHNEIDER & PARTNER “Elements” – vieni iš įdomiausių “SKANTHERM” gaminių.

RLU sertifikatus turintys produktai yra atitinkamai išbandomi pagal nustatytus reikalavimus. Tokiam sertifikavimui keliami labai aukšti reikalavimai: būtinas aukštas sandarumo lygis, kad iš degimo kameros į patalpą nepatektų degimo produktai. Reikalavimas krosnelės sandarumui : po mechaninės apkrovos ( uždarius ir atidarius 6000 kartų krosnelės dureles) ir po terminės apkrovos, ( priešgaisrinės saugos tyrimas) sukėlus 10Pa slėgį krosnelės degimo kameroje, į patalpą nepatektų daugiau nei 2 m³/h oro.

„SKANTHERM ELEMENTS“ – naujiena iš Vokietijos - susikurkite savo židinį. Galite susidėlioti Jums tinkamą variantą iš daugelio elementų: pagrindo dėžių, šoninių dėžių, ar viršuje dedamų dėžių su akmenimis, kaupiančiais šilumą.

DUJINIS ŽIDINYS – IŠSKIRTINĖ ALTERNATYVA

Kitas puikus sprendimas sandariems namams – DUJINIS ŽIDINYS.

Naujausiuose dujiniuose židiniuose degančios liepsnos neatskirsite nuo tikrų degančių malkų : ištobulintos dujinių degiklių technologijos sukuria įstabų liepsnos vaizdą: liepsnos plaikstosi tiesiai iš keraminių malkų, suformuotas degančių žarijų pagrindas, galima pasirinkti ir degiklio formą : ilgas ir tiesus, ar vingiuotas. Gali degti ne visas degiklis, o tik vidurinė jo zona. Židinio degimą ir temperatūrą galima reguliuoti nuotoliniu valdikliu, ar programėle telefone.

Dujinis židinys „INTERFOCOS“ su natūralių malkų efekto degikliais – puikus sprendimas sandariems namams.

Dujinio židinio privalumas namo sandarumo požiūriu : degimo dujų šalinimui ir oro degimo tiekimui naudojami koncentriniai dūmtraukiai dvigubomis sienelėmis, todėl nereikia atskiros oro linijos atvedimo po židiniu. Degimo medžiagų šalinimui naudojami dūmtakiai itin sandariomis jungtimis, o židinio degimo sistema visiškai uždara – priekinės durelės atidaromos tik tuomet, kai reikia išvalyti stiklą. Taip pat, skirtingai nei malkinio židinio, dujinio židinio dūmtakį, tam tikromis sąlygomis, pakanka išvesti tik per sieną nekeliant kamino į viršų.

Tikime, kad šios gairės pagelbės tinkamai išsirinkti norimą židinį bei teisingai jį įrengti, kad Jūsų būste pleventų ugnis ir sklistų jauki šiluma.

Informacijos šaltinis: ekozidinys.lt