Šildymas infraraudonaisiais spinduliais

Pastaruoju metu labai aktualios šildymo, energijos taupymo temos. Žiniasklaidos priemonės mirga nuo įvairiausių šildymo būdų, kurie, rodos, vienas už kitą geresni. Tiems, kas nori pasirūpinti šiluma savo namuose, labai sunku nepasiklysti šiame informacijos miške.

Kad ir kaip būtų, šiame „miške“ mūsų dėmesį patraukė įdomus ir novatoriškas šildymo būdas, paremtas infraraudonųjų (toliau IR) spindulių principu. Šia tema konsultuojamės su UAB „Junaja“, atstovaujančios infraraudonųjų spindulių plėvelės gamintojui „Caleo“, direktore Neringa Gastevičiene.

Koks yra šildymo IR spinduliais principas? Kuo jis skiriasi nuo įprastinių šildomų grindų?

Spindulinis šildymas įšildo patalpą vienodai – infraraudonųjų spindulių skleidžiama šiluma tolygiai pasiskirsto po visą patalpą ir mažina grindų bei lubų temperatūrų skirtumą. Šildymas infraraudonaisiais spinduliais veikia tiesiogiai (be tarpinių šilumos nešiklių), todėl, praradus šilumą, pavyzdžiui, dėl atvirų durų, oro temperatūra greitai atkuriama, nes šilumą akumuliuoja pastato konstrukcija ir patalpoje esantys daiktai.  

Įprastinės šildomos grindys veikia konvekcijos principu: įjungus, jos pirmiausia įkaista pačios, o tik paskui, jei yra tinkamos sąlygos, šiluma sklinda į aplinką. Kaip įprasta, įšilęs oras kyla į viršų, o šaltas leidžiasi žemyn. Nuolat vyksta oro maišymasis, kyla dulkės, sukeliančios alergiją.  

Po kokiomis dangomis galima instaliuoti „Caleo“ plėvelę?

„Caleo“ šildymo plėvelė tinka įvairioms patalpoms ir įvairioms grindų dangoms. Lietuvoje šiuo metu populiariausios dangos, po kuriomis dedama šildymo plėvelė, yra plytelės, laminatas bei klijuojamas parketas. ,,Caleo“ šildymo plėvelę nerekomenduojama montuoti po medžio masyvu ar prastai džiovinta mediena, nes medis yra geras šilumos akumuliatorius, todėl jį šildant reikės daugiau elektros energijos nei kitoms dangoms, be to, medienai džiūstant gali atsirasti tarpų.

Kokia yra „Caleo“ plėvelės eksploatavimo kaina, palyginti su kitomis alternatyvomis?

Ši šildymo rūšis gali gerokai sumažinti šildymo kainą (net iki 20–30 proc.), nes visa šilumos energija yra nukreipta tiesiai į tikslą – gyvenamąją erdvę, o ne į oro šildymą palei sienas.

Elektrinio IR šildymo plėvelės dėl savo sudėties ir spindulinio šildymo elektros energijos naudoja žymiai mažiau ir sukuria didesnį komfortą nei šildymo kilimėliai. Lyginant eksploatavimo kainą su kitomis alternatyvomis, reikia atkreipti dėmesį ne tik į pakuotės kainą, bet ir suskaičiuoti montavimui naudojamas medžiagas, įrengiamo sluoksnio aukštį, aptarnavimo, remonto kaštus išardymo metu, pakeitimo galimybę, taip pat patikrinti elektros energijos sąnaudas eksploatavimo metu.

Ar šildymas IR spinduliais nesukelia pavojaus žmogaus sveikatai?

Šildymas IR spinduliais tikrai nekenkia sveikatai. Yra visi tarptautiniai dokumentai ir tyrimų medžiaga, kuriuose pateikiami skaičiai liudija, kad elektrinio IR šildymo plėvelės yra gaminiai, sukuriantys mažiausią elektromagnetinį lauką. Dėl energijos veikimo principo (šiluma patalpoje pasiskirsto vienodai) yra išvengiama sauso oro ir jo poveikio, dulkių sukeltos alergijos. Šildant elektrinio IR šildymo plėvelėmis, patalpoje nedeginamas oro deguonis, palaikomas pastovus drėgmės lygis (52–58 proc.).

Kokios yra „Caleo“ plėvelės naudojimo alternatyvos?

Plačiausiai plėvelė naudojama grindų šildymui. Tai gali būti pagrindinis ar papildomas šildymas patalpoje. Taip pat galima šildyti veidrodžius vonios kambariuose, kad jie nerasotų; lauko laiptų šildymui – nutirpdyti sniegą; palangių šildymas neleidžia vandens kondensatui kauptis ant langų ar palangių, gadinti jas. Galima plačiai naudoti terariumų šildymui. Ši plėvelė puikiai tinka gelių, daržovių (agurkų, pomidorų) daiginimui, pievagrybių auginimui.

,,Caleo” šildymo plėvelė montuojama keliais būdais. Tai priklauso nuo patalpos, kurioje ji klojama, taip pat nuo dangos. Plačiau apie visus montavimo būdus bei „Caleo“ plėvelės platinimo vietas galite sužinoti puslapyje www.caleo.lt.