Vis dažniau tenka matyti įvairiausiomis spalvomis apšviestus namų fasadus, interjerus. Tokie sprendimai tapo įmanomi XX a pabaigoje pradėjus gaminti šviesos diodų lempas (LED).

LED privalumai ir trūkumai

Kaip ir visi prietaisai, LED turi savo privalumų ir trūkumų. Neabejotinas LED privalumas- energijos taupumas. (Srovės stiprumas -20 mA, o įtampa –tik 1 V vienam diodui. Diodo šviesa yra kryptinė, todėl apšviečiama tik ta detalė ar vieta, kuri reikalinga. Sudėjus kelis skirtingų spalvų diodus į vieną prietaisą yra išgaunamas spalvotos šviesos efektas. Šios spalvos yra vienodai skaisčios, nes nenukenčia apšvietimo parametrai. (Anksčiau, norint išgauti spalvą, buvo naudojami filtrai, kurie sugerdavo iki 60 % šviesos srauto).

Dar vienas LED privalumas – diodai pakankamai ilgaamžiai. Bet netikėkite prekybininkais, kurie deklaruoja 100 000 darbo valandų skaičių. Tai įmanoma, kai diodas veikia idealiomis sąlygomis. Kai jis šviečia lauke, šis skaičius gali sumažėti 5 kartus.

Išskiriami du pagrindiniai LED trūkumai: kaina ir mažas šviesos srautas. Norint ryškiai apšviesti patalpą ar namo fasadą, teks nemažai sumokėti.

Kur galima naudoti spalvotą apšvietimą?

Šiuolaikiniuose interjeruose yra naudojama daug skirtingų medžiagų, kurios turi unikalias faktūras: medis, metalas, dekoratyvinis tinkas, betonas ir t.t.. Nelygus paviršius bus ryškiau matomas, jeigu mes jį apšviesime slystančia šviesa.

Kadangi LED šviesa nėra intensyvi ir naudoja nedaug energijos, galite apšviesti jais keletą interjero detalių skirtingose vietose. Tokiu būdu išgausite labai jaukią prieblandą. LED naudojami „budinčiam“ apšvietimui bei informaciniams skydeliams apšviesti.

Įrengiant paaukštinimus patalpoje ar laiptus, tikslinga sumontuoti jų pakopų apšvietimą, kuris suteiks laiptams lengvumo ir garantuos saugumą patamsyje.

LED lempomis galite apšviesti savo indaują, trofėjų lentyną ar kitas interjero detales.

Architektūrinių detalių išryškinimui ir scenografiniam fasado įspūdžiui sukurti LED – nepakeičiami. Tik apie šiuos LED kuriamus „efektus“ reikėtų pagalvoti iš anksto – dar projektuojant namą. Rekomenduojame būtinai pasitarti su specialistais.

Jeigu šviesos diodus izoliuosite hermetiškai ir panardinsite į vandenį – jūsų vandens telkinys ar baseinas gali sušvisti nepakartojama spalvų gama. Diodą galima įmontuoti ir į grindinio trinkelę - turėsite švytintį taką.

Norint apšviesti augalus kieme, diodus reikia pastatyti taip, kad jų neapsnigtų storu sniego sluoksniu - diodai kaista nestipriai, todėl jie negalės sniego ištirpinti.

Lauko apšvietimui naudokite specialius šviestuvus su saulės baterijomis. Per dieną sukauptos energijos užtenka LED švytėjimui šalia tako ar augalo. Šie šviestuvai yra tiesiog perkeliami ten, kur jums reikia, nes neturi elektros laidų. Jų eksploatacija taip pat nieko nekainuoja.

Tekstas: Vytautas Gurevičius

Daugiau straipsnių šia tema: