Stumdomų durų įrengimo klausimas moderniuose interjeruose tampa vis aktualesnis pirmiausiai dėl dviejų pagrindinių priežasčių – funkcionalumo ir ergonomikos. Taigi dažniausiai jos įrengiamos ten, kur būtų nepraktiška pasirinkti standartines varstomas duris. Dar vienas reikšmingas stumdomų durų privalumas tas, jog jos gali būti gaminamos iš tokių pačių medžiagų kaip ir bet kurios varstomos durys, todėl stilistiškai durys atrodo vienodai. Esant tokiam plačiam pasirinkimo spektrui, nenukenčia nei estetinė išvaizda, nei patvarumas, todėl stumdomas duris galima derinti ir prie klasikinio, ir prie modernaus interjero.

Stumdomoms durims nereikia erdvės atvėrimui, nes jos stumiamos pagal vieną sienos pusę. Netgi būdamos atvertos jokios papildomos erdvės nereikalauja. Pagal būsto interjere esančių elementų lokaciją ir stilistiką galima pasirinkti dvivėres, vienvėres, su stacionariomis dalimis ar dvejomis nustumiamosiomis varčiomis. Esant poreikiui į tokias duris galima montuoti stiklą. Estetikos ir praktiškumo dermė dažniausiai ir nulemia šių durų pasirinkimą. Stumdomų durų bėgelis yra kabinamas virš durų angos ir ant jo laikosi durų varčia, todėl ant grindų nėra kliūvančių elementų bei nesikaupia dulkės, ir viskas atrodo estetiškiau.

Renkantis stumdomąsias duris reikia atsižvelgti į jų furnitūrą. Durų bėgelio guoliai užtikrina stumdomų durų ilgaamžiškumą, tad šioje vietoje taupyti neverta – patartina rinktis tik kokybiškas sistemas. „Sistemos būna sertifikuojamos ir parenkamos pagal durų varčios svorį, todėl laikui bėgant jokių nemalonių garsų neturi atsirasti. Keičiantis technologijoms, tobulėja ir stumdomų durų mechanizmas. Šiuo metu jie yra su tyliais stabdžiais, kurie likus keliems centimetrams pritraukia ir tyliai uždaro duris. Taip pat yra ir paslėptų bėgelių, kurių nesimato nei kai durys atidarytos, nei kai uždarytos. „Stumdomų durų rankenos gali būti įleidžiamos arba pridedamos, atsižvelgiant į bendrą būsto interjerą“, – stumdomųjų durų inovacijas apžvelgia „Jundos stalių gaminiai“ komercijos direktorius Vaidas Verikas.

Atsižvelgiant į šiuolaikinių būstų įrengimo tendencijas, stumdomos durys tampa puikiu sprendimu tiems, kurie nori sutaupyti vietos ir neturėti papildomų rūpesčių dėl girgždančių vyrių. Funkcionalumas, ergonomika ir šiuolaikiška furnitūra leidžia ne tik patogiai gyventi, bet ir primena apie tai, kad įprastos tradicinės durys jau užleidžia vietą technologiškai pažangesniems sprendimams.

www.junda.eu

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“

159