Šviestuvai šiais laikais jau nebėra tik šviesos šaltinis. Dažnai jie yra naudojami kaip vieni iš pagrindinių namų interjero detalių. Skoningai parinktas ir pritaikytas šviestuvas sukuria namų nuotaiką ir prisideda prie jaukios atmosferos kūrimo.


Dabar, kai pasiūla yra tokia didžiulė, išsirinkti šviestuvą tampa nelengva užduotis, yra sunku apsispręsti bei dažnai tiesiog nežinome į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Tad šio straipsnio EtnoDesign komanda pabandys jums atsakyti į pagrindinius klausimus susijusius su šviestuvų įsigijimu ir padės išsirinkti būtent jūsų namus atspindinčią interjero detalę.

Visų pirma reikia, kad atsakytumėte sau į klausimą: kokia bus šio šviestuvo paskirtis bei kur bus jo vieta? Ar tai bus dekoracija, ar šviestuvas bus montuojamas prie sienos ar lubų. Neapsiribokime vien vidumi, šviestuvai gali būti naudojami ir lauko terasose, tuomet vertėtų pagalvoti apie vandeniui atsparius šviestuvų gaubtus. Atsakę į šiuos klausimus ir turėdami viziją galime judėti toliau.

Šviestuvų tipai

Dabar galime pakalbėti apie šviestuvų tipus. Jų yra be galo daug, tačiau pagrindiniai yra keturi – pakabinami šviestuvai, sieniniai šviestuvai, staliniai šviestuvai ir toršerai.

Pakabinami šviestuvai

Priklausomai nuo gaubto formos ir tekstūros, pakabinami šviestuvai dažnai naudojami papuošti erdves. Taip pat jie dažnai būna pagrindinis patalpos šviesos šaltinis. Įrenginėjant didesnio dydžio patalpas, kaip pavyzdžiui, namų svetainę, rekomenduojama rinktis didesnio dydžio pakabinamus šviestuvus. Taip bus užpildoma erdvė ir užtikrintas pilnas šviesos aprūpinimas visam kambariui.

Sieniniai šviestuvai

Sieniniai šviestuvai dažnai naudojami užpildyti erdves kurių pakabinami šviestuvai nesugeba pasiekti. Tokiu būdų sukurdami žaismingą kelių lygių šviesą patalpoje. Įprastai tokio tipo šviestuvų gaubtai yra santūresni bei mažesni lyginant su pakabinamais.

Staliniai šviestuvai

Staliniai šviestuvai tinka kiekviename kambaryje, jais galima puikiai pagyvinti ir sušildyti erdvę. Didžiausias šių šviestuvų privalumas yra tas, kad bet kada galime keisti jo vietą, bei taip atsinaujinti kambario interjerą. Kaip ir sieniniai, taip ir staliniai šviestuvai yra naudojami užpildyti kambario erdves kurių nepasiekia kitų tipų šviestuvai. Staliniai šviestuvai skirstomi į keletą atskirų tipų: skaitymo lempos, stalinės lempos ir akcentinės lempos. Kiekvienas tipas turi savas taisykles, tačiau apie jas – kitame straipsnyje.

Toršerai

Toršerai šiuo metu išgyvena renesansą. Stipriai sugrįžtantys į madą dėl savo modernaus braižo toršerai vis dažniau pakeičia ir pakabinamus šviestuvus. Kadangi toršerų tipų pasirinkimas didelis, juos galima derinti net prie įmantriausių interjerų.

Išsirinkus šviestuvo tipą galime judėti prie gaubtų. Tai taip pat labai svarbi ir daug jėgų reikalaujanti užduotis. Trumpai apžvelgsime pagrindines keturias šviestuvų gaubtų rūšis.

Cilindras

Šis gaubto tipas turi atvirus šonus. Tokia forma šviesai leidžia pasiskirstyti tolygiai tiek viršuje, tiek apačioje. Ganėtinai populiarus lempos gaubtas tinka tiek tradiciniams, tiek modernaus stiliaus šviestuvams.

Ovalas

Labai panašus į cilindro tipo gaubtą. Pagrindinis skirtumas, kad į apačią nukreipta šviesa pasisklaido švelniau. Šis gaubto tipas taip pat yra naudojamas tiek su tradiciniais, tiek su modernaus stiliaus šviestuvais.

Konusas

Dėl savo formos (mažesnio diametro viršuje ir didesnio apačioje), šis šviestuvų gaubtas didžiausią šviesos dalį nukreipia į apačią. Labai populiarus pasirinkimas tarp tradicinio stiliaus šviestuvų.

Keturkampis

Tokių šviestuvų gaubtų tipų yra įvairių. Jie gali būti kvadratiniai, stačiakampiai taip pat ir netaisyklingos formos keturkampiai. Šie gaubtai dažniausiai derinami prie modernių šviestuvų dizaino.

Šviestuvo gaubto dydis yra taip pat labai svarbus dalykas, kurį reikėtų apsvarstyti. Reikia atkreipti dėmesį ne tik į išvaizdą, tačiau ir technines galimybes.

Gaubto pozicija – Visi lempų gaubtai turi pilnai uždengti vietą prie kurios tvirtinasi gaubtas, lemputę ir visus išeinančius laidus. Tokiu būtų užtikrinsite, kad jūsų interjero negadins įvairūs laideliai bei konstrukcijos.

Proporcija – stalinės lempos gaubtas negali būti platesnis nei staliukas ant kurio yra pastatytas šviestuvas. Kalbant apie toršerus, gaubto dydį reikia derinti su patalpos plotu.

Aukštis – lempos gaubto aukštis, kalbant apie stalinius šviestuvus, turi sudaryti maždaug ¾ šviestuvo konstrukcijos dydžio.

Prieš perkant šviestuvus labai rekomenduojame pasižiūrėti įvairių pavyzdžių internete. Kaip vieno ar kito tipo šviestuvai atrodo įvairių stilių interjeruose. Turėdami viziją bus daug lengviau suprasti kas tiks jūsų namams. Persižiūrėję įvairius pavyzdžius sugrįžkite į šį straipsnį ir persiskaitykite jį dar kartą. Skaitydami antrą kartą galėsite į viską pažiūrėti iš techninės pusės ir taip jums taps dar lengviau renkantis šviestuvus.