Šių metų vasario 3–7 d. Frankfurte prie Maino (Vokietija) įvyko tarptautinė plataus vartojimo prekių ir dizaino paroda „Ambiente“. Parodoje dalyvavo daugiau nei 4 500 įvairių industrijų atstovų. Pristatyta daugybė interjero detalių, virtuvės inovacijų, taip pat prisiminti ir XX a. buitinio dizaino stebuklai.
Renginio metu lankytojų dėmesys buvo sutelktas į tvarumo ir medžiagų perdirbimo temas. Įvairios įmonės ir pavieniai dizaineriai pristatė daugybę originalių perdirbtų medžiagų panaudojimo būdų. Taip pat buvo stipriai akcentuojama švaros tema ir pristatomos inovacijos, skirtos tvarkai palaikyti namuose. Šiame straipsnyje pateikiame keletą naujovių – tarp jų kiekvienas atras bent vieną, traukiančią akį savo funkcija.
NAUJIENOS
Mažiau yra daugiau
„Happy Sinks“ yra naujos kartos valymo prekių ženklas, kurį 2020 m. įkūrė du suomių verslininkai Juhani Sirénas ir Anssi Hurme. Aistringi maisto gamintojai, namuose susidūrę su galybe valymo problemų, sukūrė daugiau nei 40 apdovanojimus pelniusių funkcinių dizainų, skirtų namų tvarkai palaikyti.
Naujasis produktas „Konna“ – tai viena iš mažųjų dizaino naujovių, suteikianti didelį pokytį namuose šiltuoju metų laiku. Šis objektas estetiškai ir ekologiškai gaudo vaisines museles. Gaudyklė vilioja namuose gaminamu skysčiu. Ji padaryta iš medienos, gautos iš atsinaujinančių šaltinių, ir Suomijos medienos pramonės likučių – tvarių ir organiškų medžiagų. „Konna“ galima plauti indaplovėje. Taigi gaudyklė saugo gamtą, suteikia jaukumo ir yra puiki švaros puoselėtoja.
Mobili darbo erdvė
„Country Living“ yra Vokietijos ir Kanados įmonė, gimusi už Atlanto vandenyno ir pastaruosius 30 metų ten vis dar kurianti, o gaminanti Europoje.
Naujausią baldų „Country Living“ seriją sudaro rašomieji stalai, skirti šiuolaikinio miestiečio poreikiams. „Alvino sekretorius – idealistas“ (angl. Alwin’s secretary idealist) yra melamino faneruotės spintelės modelis. Ši spintelė yra vienas iš keleto kompaktiškųjų stalų serijos pavyzdžių. Spintelė užima 30 cm x 60 cm ploto (jos aukštis – 75 cm), o, ištraukus stalą, suteikia iki 75 cm papildomos darbo erdvės. Taip pat joje yra įrengtos trys lentynėlės ir stalčius rašomiesiems ar kitiems smulkiems reikmenims susidėti. Tai mobilus baldas su patvariais ratukais, lengvai transportuojamas ir taupantis namų erdvę.
Dizainas sveikatai puoselėti
Iš Ukrainos kilęs Anatoly’us Telbukhas, „TCO board“ įmonės įkūrėjas, jau 20 metų kuria, tyrinėja ir gamina biurams bei mokykloms skirtas lentas. Po ilgų metų darbo drauge su komanda Anatoly’ui pavyko pasiekti įspūdingų rezultatų ir sukurti lentą, pritaikytą stovinčiam žmogui (angl. Human Design Board). Remdamiesi Leonardo da Vinci aukso pjūvio estetika ir idealiojo dydžio proporcijomis, „TCO board“ specialistai sukūrė stilingą ir funkcionalią grūdinto stiklo lentą. Ji pritaikyta prie žmogaus fizionomijos, todėl darbo metu padeda saugoti sveikatą.
A. Telbukhas sako: „Mokantis mokykloje arba darbe tenka naudotis lentomis. Kiekvienas ne kartą yra patyręs, kaip nepatogu rašyti lentos viršuje, o ypač – pačioje apačioje. Naujoji lenta išsprendžia šią problemą. Jos forma išlenkta būtent taip, kad pakeltą, ištiestą ir nuleistą ranką reikėtų judinti tik aukštyn ir žemyn, nesulenkiant per alkūnę.“
human.design.board@gmail.com
Pelnytas pasaulinis prestižas
„Serax“ – Belgijos dizaino prekių ženklas, veikiantis daugiau nei 30 metų. Tai šeimos verslas, sujungiantis daugybę aistringų viso pasaulio dizainerių. Bėgant metams, „Serax“ išaugo į universalaus gyvenimo būdo prekių ženklą. 2014 m. jis buvo pagerbtas „Henry van de Velde“ apdovanojimu – prestižiškiausiu dizaino prizu Belgijoje.
„Serax“ indai puošia kai kurių geriausių pasaulio restoranų stalus: Barselonoje įsikūrusį restoraną „Enigma“, „Jean George“ – Niujorke, „Nobu“ – Milane. Kruopščiai sukurti „Serax“ dizainerių indai ir stalo įrankiai suteikia naują kulinarinę patirtį. Gaminių įvairovė didelė: nuo stalo reikmenų bei keramikos iki unikalaus dizaino baldų, šviestuvų ir aksesuarų. Tarp „Serax“ kuruojamų dizaino pasaulyje garsių pavardžių yra tokie dizaineriai kaip Anna Demeulemeester, Vincent’as Van Duysenas, Paola Navone, Pietas Boonas ir daugybė kitų.
JAUNIEJI TALENTAI
Modulinė indų sistema
Julia Huisken yra iš Vokietijos kilusi jaunosios kartos dizainerė ir auksakalė, visuose savo darbuose besilaikanti tarpdisciplininio požiūrio. Kasdienine kultūra ir žmonių sąveika su juos supančia aplinka besidominti dizainerė siekia padėti visuomenei spręsti vartotojiškumo keliamas problemas.
„Sabu“ modulinė indų sistema sujungia maisto patiekimo ir laikymo aspektus. Julia dizainą sieja su dabartinės maisto kultūros problemomis, ypač su maisto švaistymu. Pagrindinis jaunosios dizainerės tikslas – prisidėti prie sąmoningesnės stalo kultūros. Todėl Julia pristato valgymo indų komplektus, kuriuos galima patogiai sandėliuoti.
Šokančios stiklinės
Henrieke’ė Neumeyer yra gaminių dizainerė iš Vokietijos. Jos darbai yra susiję su žaismingų ir socialinių sąveikų inicijavimu bei eksperimentavimu su skaitmeniniais procesais. Nuo 2017 m. aktyviai parodose dalyvaujanti dizainerė 2022 m. laimėjo svarbų „ein&zwanzig“ konkurso apdovanojimą.
Naujasis Henrieke’ės dizainas – tai „Attenzione“ stiklinės. Aplink savo ašį šokančios stiklinės atkreipia dėmesį į gėrimą bei jo konsistenciją, taip pat skatina bendravimą žaismingu būdu. Gaminant šias stiklines pagrindinis dėmesys buvo skiriamas tvarumui, nes stiklas puikiai tinka pakartotiniam naudojimui. Švedijoje, stiklo fabrike „The Glass Factory“, Morgano Perssono išpūstas ir Simono Holmo su komanda šaltuoju būdu suformuotas produktas yra pagamintas iš 100 proc. perdirbto, neišrūšiuoto stiklo, todėl kiekviena nauja stiklinių partija turi unikalią spalvą.
Materializuoti prisiminimai
Dagmar’a Christina Gerke yra dizainerė, daugiausia dėmesio skirianti stiklo dirbiniams, produktų dizainui bei juvelyrikai. Iš Vokietijos kilusi kūrėja dažniausiai įkvėpimo ieško kelionėse, o vėlyviausią projekto idėją jaunoji dizainerė išvystė Taivane. Ši idėja tapo jos baigiamojo magistro darbo dalimi. Dagmar’a sako: „Poreikis keliauti manyje yra įsišaknijęs. Tik keliaudama galiu išpildyti troškimą pažinti tai, kas nežinoma, išvysti vis kitokį kontrastą tarp savęs ir pasaulio ir taip – keistis.“
Mąstydama apie pandemijos metu suvaržytą žmogaus laisvę keliauti, dizainerė sugalvojo naujuoju produktu pabrėžti minčių kelionę. Ji per pandemiją išryškėjo kiekvieno žmogaus kasdienybėje. „Taivano erdvės“ (angl. Spaces of Taiwan) – tai stikle materializuoti prisiminimai, skatinantys kultūros pažinimą. Jie perteikia Rytų filosofijos pagrindus. Visą objektų seriją sudaro 33 indai. Iš jų sudaryti 6 rinkiniai, įkvėpti skirtingų Taivano vietovių.
www.hawk.de/g/metallgestaltung
Nuotraukų autorė: Louisa Heuter
9 šiuolaikinės koncepcijos
Vengrijoje, Budapešte, įsikūręs dizaino universitetas MOME drauge su „ONYX Műhely“ restoranu sukūrė unikalų projektą, kurį galima apibrėžti kaip „9 šiuolaikines desertų patiekimo koncepcijas“. 9 MOME keramikos dizaino studentai dirbo kuruojami keramikės bei dėstytojos Edit Kondor ir „ONYX Műhely“ kūrybinės bendruomenės meno vadovės Angélos Góg.
Universiteto bei restorano bendras tikslas – pristatyti progresyvią vengrų virtuvę, kurioje menas susipina su gastronomija. Todėl studentai projekto metu ne tik kūrė dirbinius, bet ir domėjosi šiuolaikine desertų kultūra bei maisto technologijomis. Mokymosi bei kulinarinio proceso rezultatas – akis gundantys ir apetitą žadinantys kūriniai. „Budapešto dizaino savaitėje 2022“ studentai turėjo progą pristatyti savo kūrinius. Keramikos dirbiniai buvo eksponuojami dvi dienas, o lankytojai galėjo ragauti dizaino grožį pabrėžiančių konditerės Zsuzsannos Borsos desertų.
mome.hu/en/news/onyx-muhely-x-mome
Nuotraukų autorė: Rebeka Szomor
Dizainas skoniui ir estetikai
30-ųjų metų vyno taurė, sukurta iš Suomijos kilusios jaunosios kartos dizainerės Saaros Korppi, yra 2019–2020 m. tarptautinio „Sidabrinio A“ dizaino konkurso laimėtoja. Dizainerės tikslas – sukurti aukštos kokybės stiklą, kuris atrodytų įdomiai iš visų pusių, o pripildytas atspindėtų šviesą iš skirtingų kampų ir suteiktų vizualinį pasitenkinimą.
Unikalaus dizaino vyno taurės yra įkvėptos ankstesnio – 1930-ųjų//ketvirtojo dešimtmečio konjako stiklų dizaino. Abu žaisminga formos pasižymintys gaminiai yra pagaminti iš perdirbto stiklo, naudojant senąjį stiklo pūtimo būdą. 30-ųjų vyno taurė yra specialiai sukurta baltajam vynui, tačiau ji gali būti naudojama ir kitiems gėrimams. Kadangi kiekviena taurė yra pučiama laisvai, išgaunami įvairūs dydžiai ir formos, o susidarančios kreivės kaskart leidžia pajusti visą gėrimo kvapą.
Nuotraukų autorė: Henni Hyvärinen
METŲ ATRADIMAS
Maišytuvas „viskas viename“
Naujoji vokiečių įmonės „Solitaire“ „Vandens bazės“ (angl. Waterbase) technologija, 2023 m. Virtuvės inovacijų konkurse (angl. Kitchen Innovation Award 2023) buvo apdovanota trimis apdovanojimais: „Puikaus produkto“, „Geriausios inovacijos 2023“ ir Auksiniu prizu.
„Vandens bazė“ – tai vandens tiekimo sistema, panaikinanti įprastas gyvosios architektūros ribas ir sukuriantis naująją virtuvės koncepciją. Tiesa, ši stilinga naujovė telpa bet kokioje erdvėje ir visada užtikrina estetišką vaizdą bei funkcionalumą. Plaunant indus kriauklės dugnas gali būti nuleidžiamas žemyn, o pilant vandenį – paliekamas lygus su stalo paviršiumi. Abiem atvejais vanduo nubėga pro siaurus plyšius. Rankšluosčiams bei kempinėms yra įrengtas šildomas džiovinimo skyrius, padedantis išvengti nemalonių kvapų, o greta jo galima patogiai laikyti ir kitus valymo reikmenis.
Inovatyvusis vandens maišytuvas turi šešias skirtingas parinktis: negazuotas, kambario vėsumo ir ledinis, klasikinio ir vidutinio stiprumo putojantis, karštas iki 80 °C temperatūros ir verdantis 100 °C vanduo. Jo valdymo sistema veikia per intuityvų jutiklinį ekraną, todėl visas funkcijas galima pasirinkti vienu piršto spustelėjimu.
„Solitaire“ dizaino vadovas Oliveris Kraemeris sako: „Mūsų naujovė leidžia sukurti unikalų interjerą, kur gryna estetika dera su įvairiomis vandens ruošimo galimybėmis. Taigi „Waterbase“ tampa įdomiu atspirties tašku naujoms daugiafunkcėms kambario koncepcijoms.“