Interjero dizainas Laimutės Buržinskaitės
Nuotraukos Leono Garbačausko

Anot architektės Laimutės Buržinskaitės, prieš pradedant kurti šį interjero projektą,  užsakovai iškėlė pagrindinę užduotį – buvusias valgyklos patalpas pritaikyti mokymo, susitikimų bei darbuotojų poilsio ir laisvalaikio erdvėms. Buvo susidurta su esminiu klausimu, ar patalpos turi nepastebimai įsilieti į esamą pastato interjerą, ar visgi turėtų kontrastuoti ir išryškėti. Buvo pasirinktas pastarasis koncepcijos kelias. Koncepcija išsigrynino kartu su projektavimo užduotimi, kai buvo suformuluotos ir išskirtos 6 funkcinės zonos. Kiekvienai funkcinei zonai buvo priskirta pagrindinė  vyraujanti spalva. 

Kadangi ryškios spalvos geriau atsiskleidžia tamsiame fone, lubų konstrukciją su visa inžinerija nudažėme juodai, kas turbūt buvo vienas geriausių sprendimų. Yra sakančių, jog juodos lubos vizualiai sutraukia erdvę, aš sakau, kad juodos lubos suteikia erdvei neapčiuopiamo gylio,  ji tampa begalinė. Pagrindinė šio interjero išraiškos forma – spalva. Esminė projekto idėja yra priskirti skirtingos paskirties erdvėms tam tikras spalvas, kurios kuria savo nuotaiką, nuteikia darbuotojus tam tikrai veiklai.

Taigi 6 pagrindinės funkcinės zonos gavo savo dominuojančią spalvą, o erdvių pavadinimai atsirado būtent pagal priskirtas spalvas ir jų asociacijas: 

-Mokymo klasėje pasirinkta neutrali, emociškai nepaveiki pilka spalva, kad neblaškytų susirinkusiųjų dėmesio. Salė pavadinta „Kalnu“.

-Konferencijų salėje su lenktomis skaidriomis atitvaromis pasirinkta raminančių, vėsinančių savybių turinti mėlyna spalva. Dėl aptakių formų, skaidrumo patalpa pavadinta „Ežeru“.

-Pusiau atvira apvalioji konferencijų erdvė – kviečianti užeiti, aktyvinanti ir skatinanti greitų susirinkimų vieta. Čia karaliauja raudona spalva. Salės pavadinimas –  „Uoga“.

-Individualių pokalbių kambarėliuose vyrauja susikaupimą ir harmoniją skatinanti žalia spalva. Kambarėliai pavadinti kvapių augalų pavadinimais: „Čiobrelis“, „Mėta“, „Pakalnutė“.

-Poilsio erdvėje pasirinkta nepaveiki pilka spalva su žaliaisiais augalų akcentais, kad darbuotojas pasijustų gamtinėje aplinkoje, atsigautų fiziškai. Erdvė vadinasi „Rūkas“.

-Virtuvės zona išsiskiria prigesintais oranžiniai tonais. Jie aktyvina bendravimą, kūrybą.

Taigi skirtingos spalvinės nuotaikos patalpos, kurios turi vieną bendrą korpuso pavadinimą – „Slėnis“. Išskirtiniai šios darbuotojų erdvės spalviniai sprendiniai skirti tam, kad veiktų darbuotojų nuotaiką, sužadintų skirtingus pojūčius skirtingose spalvinėse aplinkose.

Kadangi patalpos tiesiogiai sujungtos su  pagrindiniu įėjimu į pastatą, jos turėjo būti gana reprezentatyvios. Tam tikslui pasiekti panaudotos kokybiškos, estetiškai patrauklios medžiagos, kaip antai dažytos, linijomis frezuotos MDF sienų plokštės, fanera dengti paviršiai, atsparios compact HPL plokštės, kokybiška kiliminė danga bei PVC lentelės. Kai kurioms erdvėms pridengti buvo panaudoti audiniai – užuolaidų plokštumos, kai kurios jų su elektriniais bėgeliais. 

 

Įgyvendinant projektą, man pačiai svarbiausia buvo rinktis kokybiškas medžiagas, į kompromisus eiti tik ten, kur tikrai galima, ir netaupyti lėšų perkant pigesnes medžiagas. Prieš eksploatuojant patalpas, iš aptarnaujančio personalo girdėjau nuogąstavimų dėl tamsių horizontalių paviršių valymo, tačiau aktyviausiose vietose, tokiose kaip virtuvė ir valgymo zona, panaudotos kokybiškos, neteplios stalviršių medžiagos. Jos nereikalauja daugiau priežiūros nei šviesūs paviršiai, todėl džiaugiuosi, kad nebuvo nueita piginimo keliu.

Vienas didesnių iššūkių buvo į ne tokį didelį plotą sutalpinti skirtingų funkcijų patalpas, jas atskirti vieną nuo kitos, bet kartu nesudalyti erdvės, palikti ją kvėpuojančią. Tam pasitarnavo pusiau atviros, pusiau uždaros erdvės, skaidrios pertvaros, ažūrai. Prie įsimintinesnių dalykų galėčiau paminėti nemažo tūrio orchidariumą, šios vietos senbuvį. Jis turėjo pasilikti ir įsilieti į atnaujintą interjerą. Šiuo metu jis puikiai atskiria erdves nuo įėjimo holo ir yra integruotas į ažūrinę sieną. Dar vienas dizainerių „siaubas“ buvo jau įgyvendinant projektą atsiradusi savitarnos krautuvėlė. Ji integruota į virtuvę, tačiau ir čia pavyko parinkti prie bendro įvaizdžio derančias prekių lentynas, o darbuotojai džiaugiasi funkcionalia išmaniąja virtuve. Ekranai ir projektoriai taip pat puikiai įsiliejo į bendrą interjero visumą: įrengti automatiškai išsiskleidžiantys ekranai, išmaniosios vaizdo ir garso pokalbių sistemos.

Turiu nuoširdžiai padėkoti užsakovams, kad jie nepabūgo ryškių sprendimų, davė pakankamai didelę laisvę, rodė pasitikėjimą. Dabar, atsivertusi patį pirmąjį interjero koncepcijos pasiūlymą, kuris buvo pateiktas dar 2019-ųjų vasarą, galiu drąsiai sakyti, jog projektas 2021 metų pavasarį buvo įgyvendintas pagal pirminę idėją su neesminiais pakeitimais, visiškai išsaugant koncepciją.

Nuotraukų galerija: