Vieta: Noord-Holland provincija, Nyderlandai
Realizacija: 2014 m.
Plotas: 528 kv. m.
Fotografijos: Inga Powilleit / Fedde de Weert
Tekstas: Gintautės Kisieliūtės.

Ateities namai, kurie anksčiau būdavo demonstruojami tik tarptautinėse parodose kaip parodomieji projektai, pagaliau po truputį tampa realybe, dabartimi ir baigtiniu produktu, kuriuo gali naudotis šių dienų žmonės. Automatizavimas ir ryšiai sudarė sąlygas tam, jog į protingą namą integravus informacines technologijas, sistemos ir įrenginiai gebėtų tarpusavyje veikti, komunikuoti, o to rezultatas – padidėjęs patogumas, energijos taupumas bei saugumas. Šiuolaikiškas protingas namas ne tik leidžia kontroliuoti jame esančius įrenginius per atstumą, reguliuoti įvairiausius nustatymus, tačiau jis taip pat tobulėja ir keičiasi kartu su jo gyventojais bei vykstant jų gyvenimo būdo pokyčiams.

Įsikūręs olandiškos gyvenvietės pakraštyje, netoli jūros, namas dėl jo unikalios formos buvo pavadintas „W.I.N.D.“ (liet. „Vėjas“). Šeimos būstas yra supamas miškingų vietovių, o iš vienos pusės – atviros erdvės ir natūralaus provincijos kraštovaizdžio. Projektas buvo parengtas taip, kad namas reaguotų į sezoninius pokyčius bei maksimaliai išnaudotų gamtinę energiją gyventojų gerovei. Elektros energija tiekiama per saulės kolektorius, esančius ant stogo, o centrinis oro ir vandens siurblys yra naudojamas šildymui, vėsinimui ir ventiliacijai, kurios metu šiluma iš vidaus į išorę neišleidžiama, jei to nereikia. Šilumos siurblys tiekia šilumą šaltu sezono metu, o esant karščiams – kondicionuoja. Šiluma į vidų nepatenka dėl tonuotų stiklų fasado – tokiu būdu vidus būna visavertiškai apšviestas natūralios dienos šviesos, tačiau neprikaitinamas. Sienos ir lubos padengtos natūralaus molio tinku, o laikančios sienos yra iš keraminių plytų, kuriose cirkuliuojantis oras palaiko sveiką patalpų mikroklimatą. Visa tai suprojektavo Nyderlandų arcitektų komanda UNStudio, stipriai atsižvelgusi ir į projekto vizualinę funkciją.

Cokolinis aukštas Pirmas aukštas Pjūvis

Namo forma bei funkcinių zonų, patalpų, baldų, technikos išdėstymas – viskas buvo nulemta išorės bei gamtos – į tai ir stengtasi maksimaliai atsižvelgti. Miegamųjų bei darbo kambarių langai nukreipti į mišką ir taip pasiektas privatumo jausmas šiose patalpose, o gyvenamosios bei aktyvios, laisvalaikio patalpos atsuktos į horizonto link besidriekiantį kraštovaizdį. Namui suteikta gėlės žiedo forma leido sukurti keturis atskirus fasadus, dėl kurių kraštovaizdis įsilieja į vidų labiau nei įprastai. Lenktos sienos atskiria skirtingas zonas ir suvienija jas namo centre, kur ir numatytos bendros erdvės.

Įėjimo į pastatą lygmuo taip pat apima ir rūsio bei automobilių garažų erdves. Iš fojė laiptais patenkama į galinę namo dalį, kurioje yra vaikų kambariai bei muzikos kambarys, o iš čia galima pakilti į antrąjį aukštą, kuriame yra pagrindinės gyvenamosios zonos, virtuvė. Čia priekinis sparnas yra gyvenamoji erdvė, kurios galinė siena tarnauja kaip sandėliavimo sprendimas, įmontuojamas židinys ir suolas – visa tai integruota į baldinius elementus. Ši kompozicija sudaro foninę visumą – lyg atsvarą blizgiam ir atviram fasadui, pro kurio langus driekiasi bekraštės lygumos ar miškai. Valgomojo zona su atviro tipo virtuve nukreipta į gretutinį sparną, tarp jų suformuota architektūrinė įduba. Išorėje ši įduba panaudota kaip puiki erdvė lauko terasai, o tuo pačiu jos grindinys apjungia valgomojo bei svetainės zonas.

Iš gyvenamųjų laisvalaikio erdvių laiptais patenkama į trečiajį aukštą, į galinę namo dalį, kurioje įrengtas pagrindinis tėvų miegamasis su Hamam pirtimi bei šalimais esantis svečių kambarys. Iš čia patenkama į viršutinę lauko terasą ant stogo, besitęsiančią per du namo korpusus: čia matosi bekraštis gamtovaizdis, leidžiantis mėgautis gyvenimu provincijoje. Miegamuosiuose naudojamos tamsesnės spalvos, siekiant sukurti intymesnę atmosferą, o dėl gerų akustinių savybių, muzikos kambaryje panaudota ąžuolinė grindų danga.

Neapdirbtas sienų bei lubų molio tinkas padėjo suartėti su už lango esančia gamta, nes ant sienų esantys netobulumai atrodo itin natūraliai ir tinkamai šiame kontekste. Fasade bei lauko terasoje panaudotos medinės lentos kai kur nusmailėja – taip sukuriamas šviesos-tamsos žaismas bei įvairios šešėlių kompozicijos, paįvairinančios monotonišką apdailos įvaizdį. Šiame projekte priimti kai kurie sprendimai atrodo lyg netyčia atsiradę interjero ar architektūros elementai, tačiau viskas, kas atrodo netikslu, ne iki galo atlikta ar grubu – sukurta tikslinga siekiant turėti namus, atspindinčius vietovės šarmą bei šeimos charakterį.

Dėl to paties tikslo namo interjeras pasižymi ramia, nuosaikia stilistika, subtiliais, tik gamtoje randamais tonais, faktūromis, natūraliomis apdailos medžiagomis – nieko sintetinio ir pernelyg ekstravagantiško, tačiau – moderni, protinga technika, ilgaamžiški baldai, glotnios, kai kur net futuristiškas primenančios ovalios formos, kurios dažniau pasitaiko gamtoje nei namuose.

Šiuo projektu architektai patenkino ne tik būsimų gyventojų poreikius, tačiau juos suderino su namo funkcijomis, technologijomis bei estetika. Taip gimė protingas ir išvaizdus šeimos namas.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daugiau nuotraukų:



Žurnalas: ,,Centras"

#Architektūra

2016-08-09