Daugelis mano, kad vonios kambarys yra tiesiog vonios kambarys – visur vienodas. Iš tiesų, pasaulyje plintant tarptautiniams prekės ženklams ir tendencijoms, vonios kambariai įvairiose šalyse darosi vis panašesni. Visgi galutinis užbaigto vonios kambario variantas gali gerokai skirtis – jis priklauso nuo skirtingų šalių kultūros konteksto, būdingų pastatų konstrukcijų, taikomų standartų ir kt. Tarptautinio masto namų reikmėms skirtų technologijų gamintojams tenka prisitaikyti prie skirtingų reikalavimų.


Pasak vokiečių vandens inžinerinės įrangos gamintojos, kompanijos TECE atstovų Lietuvoje, pažinti skirtingų šalių įpročius ir patirtis naudinga ne tik tam, kad galėtum patenkinti visų poreikius. Geri sprendimai užkrečia. Tuos, kuriuos naudoja ir taiko viena šalis, galima sėkmingai pritaikyti kitose.

Apžvelkime vonios kambario įrengimo ypatumus skirtingose šalyse, pasitelkę Italijos, Norvegijos, Rusijos ir Nyderlandų pavyzdžius.

Itin siauri bakeliai, skirti plytų sienoms populiarūs Italijoje

Daugiau nei du trečdaliai būstų Italijoje yra daugiau nei 30 metų senumo. Daugelyje esamų pastatų vidinės sienos dažniausiai yra pastatytos iš 8 cm storio plytų. Todėl vandens bakeliams ir sanitarinei įrangai taikomi specialūs įrengimo gylio, apkrovos ir garso izoliacijos reikalavimai. Atsižvelgdama į tai TECE specialiai Italijos rinkai sukūrė itin plono vandens bakelio versiją. TECEbox Octa yra tik aštuonių centimetrų gylio, o jo konstrukcija bei komponentai užtikrina aukštą garso izoliacijos lygį bei visiškai paprastą priežiūrą. Šis vandens bakelis paprastai integruojamas į plytų sieną ir naudojamas kartu su pakabinamu unitazu.


Nyderlandai. Masinės gamybos vonios kambario konstrukcijos

Nyderlanduose sparčiai plečiasi surenkamųjų vonios kambarių rinka. Į įrengimo vietą jie pristatomi paruošti prijungti prie visų elektros ir sanitarinių mazgų. Tokiu būdu gerokai sutaupoma laiko įrengimui ir prireikia mažiau specialių firmų pagalbos. Surenkamųjų konstrukcijų privalumai: vienodai aukšta, standartus atitinkanti kokybė ir efektyvus resursų panaudojimas. Todėl tokie sprendimai idealiai tinka įrengiant didelius gyvenamuosius kompleksus ir visuomeninės ar pusiau visuomeninės paskirties pastatus, pvz., viešbučius, ligonines, studentų bendrabučius.

Tokio tipo vonios kambarį, pvz., olandų įmonė De Mors, pagamina per penkias darbo dienas, o konstrukcijos įrengimas užtrunka apie 24 valandas. Gamybos tikslumą užtikrina 3D technologija, kurios pagrindu veikia gamybinė įranga, pvz., TECE. Pramoniniu būdu iš anksto pagaminti ir surinkti komponentai į konkrečią vietą tiekiami visiškai paruošti ir pritaikyti. Belieka juos paprasčiausiai sujungti tarpusavyje ir prijungti prie bendrųjų mazgų.

Skandinavijoje medinėms konstrukcijoms pritaikytas vandens bakelis su apsauginiu maišeliu

Mediena – viena dažniausiai naudojamų medžiagų Skandinavijos statybų pramonėje. Kadangi ši natūrali medžiaga daug jautriau nei kitos reaguoja į drėgmę ir nuotėkius, Šiaurės šalyse apsaugai nuo vandens taikomi labai griežti reikalavimai. Pvz., Norvegijoje, kad būtų išvengta nuotėkių, prasiskverbiančių į sieną ir darančių žalą visai pasato konstrukcijai, už vandens bakelio turi būti įrengta vandens nepraleidžianti užtvara. Švedijoje taip pat taikomos griežtos taisyklės, dėl kurių pakabinami unitazai tesudaro 20 proc. rinkos.

TECE specialiai šioms rinkoms sukūrė TECEprofil unitazo modulį su vadinamuoju apsauginiu maišeliu. Šis apsauginis maišelis yra pagamintas iš vandeniui nepralaidžios, tvirtos, ilgaamžės PVC plėvelės, kuri apgaubia vandens bakelį ir vandens išbėgimo alkūnę. Šį modelį paprasta įrengti – tereikia sumontuoti vandens nepraleidžiančią užtvarą bakelio priekyje. Tokiu būdu sutaupoma laiko ir pinigų, nes už bakelio nebereikia įrenginėti specialios užtvaros. Jei bakelyje atsirastų nuotėkis, vanduo kauptųsi apsauginiame maišelyje ir į sandarų vonios kambarį ištekėtų per tarpą tarp plytelių ir unitazo apačios. Taip siena apsaugoma nuo drėgmės, išvengiama kur kas didesnių nuostolių.


Rusija: Individualus vonios kambario dizainas

Dažnas, įsigijęs butą Rusijoje, gauna jį be jokios apdailos, įskaitant ir vonios kambarį. Butų su visa apdaila rinka plečiasi, tačiau kol kas pirkėjai dažniausiai patys perka medžiagas ir samdo meistrus vidaus įrangai. Be to, savininkams palikta patiems nuspręsti, kaip bute bus nutiesti šildymo bei vandentiekio vamzdžiai, atsišakoję nuo bendrųjų laiptinės statvamzdžių ar šachtų. Tai reiškia, kad gyvenamosios erdvės yra labai individualizuotos, įrengtos pagal namų savininko skonį ir paprastai pigiau nei butuose, parduodamose su apdaila. Todėl daugiabučiams įrengti tenka samdyti keletą firmų. Viename bute dažnai tuo pačiu metu darbuojasi kelių skirtingų firmų atstovai. Todėl nenuostabu, kad šioje šalyje populiarios TECEprofil surenkamos konstrukcijos. Šios sistemos lankstumas leidžia įgyvendinti įvairius vidaus apdailos sumanymus ir tuo pačiu laikytis taikomų saugos reikalavimų, taisyklių bei standartų.

Visi šie praktiški sprendimai tinka ir Lietuvoje.

Daugiau informacijos: tece.com