Žurnalas „Centras“ 2013 Nr. 5

 

 • „Studio SC“
 • Namai kaip sodas
 • Menų inkubatorius „Rupert“
 • Kėdainių arena – teisingo bendradarbiavimo rezultatas
 • Šiuolaikinis gyvenimo būdas ir postsovietinės liekanos
 • Konservatorijos viešbutis Amsterdame
 • „25hours hotel“ Hafencity‘je
 • Vila „Het Gooi“
 • „Twin House“ – du butais Barselonos širdyje
 • Pilsis su vaizdu į jūrą
 • Mokytojas jus ir jo didžioji mokykla
 • Lietuvos baldų gamintojai – kuria ar plagijuota?
 • Infashion.lt dalis
Žurnalas
 „Centras“ 2013 Nr. 5

Tyliai stovintis: menų inkubatorius „Rupert“ Valakampiuose

Tekstas: Audrys Karalius

Fotografijos: Audrius Ambrasas ir Kernius Pauliukonis

Kiekvieną naują pastatą gamtoje lietuvis pasitinka grieždamas dantimis, keikdamas valdžią, įstatymus ir statytoją. Tai suprantama – Lietuva yra maža, graži, todėl – visų. Kiekvienas, atėmęs iš mūsų nuostabų gabalėlį lietuviškos gamtos, yra nusipelnęs nemeilės ir pasmerkimo. Kita vertus, tai nėra gerai – absoliutus natūralios gamtos sakralizavimas verstų mus savanoriškai palikti miestus ir kaimus nuostabaus landšafto paviršiuje ir sulįsti atgal į ankstyvojo geležies amžiaus urvus. Gali būti, kad būtent šią vasarą Valakampiuose baigtas statyti Ruperto menų inkubatorius taps gyvu egzemplioriumi ekokultūriniams diskursams, pareiškimams ir vertinimams.

 

Žurnalas
 „Centras“ 2013 Nr. 5

Žurnalas
 „Centras“ 2013 Nr. 5

Teisingo bendradarbiavimo rezultatas

Tekstas: Saulė Juknevičiūtė

Architektai: architektų biuras 4 Plius – Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevičius, Skirmantas Varnauskas

Vieta: Kėdainiai, Lietuva

Realizacija: 2013 m.

Plotas: 5500 m2

Pastato tūris: 46 900 m3

Sąmata: 20 mln Lt

Vietų skaičius: 2200–3000

Fotografijos: Leonas Garbačiauskas

Rugpjūtį Kėdainiuose atidaryta nauja sporto arena. Šis įvykis buvo smagiai paminėtas Lietuvos krepšinio rinktinės pergale, o tuo pat metu buvo išbandyta ir pati arena: pirmasis renginys – tarptautinės krepšinio varžybos – vyko karščiausią metų dieną, jį filmavo televizijos. Ta proga kalbuosi su 4 Plius architektais Donaldu Trainausku bei Darium Balkevičiumi. Jie ramiai šypsosi: „Geras projektas.“ Kėdainių sporto arenos istorija pasakoja, kaip aiškus ir geras noras vedė į aiškų ir gerą procesą, o šio rezultatas – geras ir aiškus pastatas.

 

Žurnalas
 „Centras“ 2013 Nr. 5

Twin House – du butai Barselonos širdyje

Tekstas: Saulė Juknevičiūtė

Architektai: nook architects

Baldai: Casa Jornet

Vieta: Barselona, Ispanija

Realizacija: 2013

Fotografijos: nieve | Productora Audiovisual

Visai neseniai nook architects gavo pasiūlymą pertvarkyti vieno iš namų, esančių senoviniame gotikiniame kvartale Barselonoje, aukštą į du šiuolaikinius butus. Vėliau šį pastatą jie pavadino neapdirbtu deimantu. Gavę šį mažo biudžeto pasiūlymą jie dar negalėjo žinoti, kad jų projektas pateks į ne vieną aktualią architektūros bei interjero publikaciją.

 

Žurnalas
 „Centras“ 2013 Nr. 5

 

Lietuvos baldų gamintojai – kuria ar plagijuoja?

Tekstas: Karina Sėrikova

Gyvename itin greitai besikeičiančiame, milžiniško informacinio srauto, savęs pametimo kokiame nors viename ar net keliuose iš netikrų pasaulių, socialinių nesusipratimų, suaktyvėjusio vartojimo, nepastovių, o kartais net iškrypusių vertybių ir dar galai žino, kokiame pasaulyje. Visi norime daug, čia ir tuoj pat. Šio gyvenimo akistatoje kūrėjai susiduria su itin opia intelektinės nuosavybės problema. Vos tik įmonė, savo srities pirmūnė, sukuria kažką genealaus, jos ką tik gimusį kūdikį tuoj pat nukopijuoja pigių klastočių bei plagiatų besivaikantys verslininkėliai. Kokia situacija mūsų šalyje? Lietuvos gamintojai, o dar tiksliau, baldų ir interjerų projektuotojai, kuria ar „skolinasi“ idėjas? Lietuvos dizaino forumo komanda jau prabilo ir apie plagiavimo „konkurso“ organizavimą. Beje, dėl galimų juridinių pasekmių, nutarėme idėjas besisavinančių įmonių pavadinimų straipsnyje neminėti.