Žurnalo „Centras“ 2014 m. Nr. 1

  • Montobano multimedijų biblioteka
  • Naujienos iš Cevisama
  • Išradingas mažas butas
  • Greito kepimo restoranas Hamburge
  • Viešbutis Izraelio uostamiestyje
  • Moderni prabanga Austrijos kalnuose
  • Baldai, įkūnijantys Lietuvos istoriją
  • Naujienos
  • Itališkos emocijos ir šveicariškas tikslumas
  • Heimtextil
  • „...Iš peržiūrų“
  • Miestovaizdžio matymas
  • Infashion.lt dalis
Fobe namų mistika

Fobe namų mistika

Tekstas: Saulė Juknevičiūtė
Architektas: Guilhem Eustache
Fotografijos: Jean-Marie MONTHIERS
Vieta: Tassoultante kaimelis, esantis 9,2 km nuo Marakešo, Marokas
Realizacija: 2007

Lietuvių susidomėjimas Maroku yra beveik fenomenalus – tai pripažįsta ir tarptautinį pripažinimą pelnęs Maroko rašytojas Tahiras Shahas, kurio knygos apie gyvenimą šioje šalyje visuomet atsiduria tarp skaitomiausių Lietuvoje. Prieš keletą metų prancūzų architektas Guilhemas Eustache susipažino su belgų kino prodiuseriu Dimitrijumi de Clercq, kuris buvo neseniai nusipirkęs nemažą žemės sklypą netoli Marakešo, Maroke. Prodiuseris užsakė keleto namų tame sklype projektus, o galutinis šio bendradarbiavimo rezultatas nuo to laiko yra periodiškai publikuojamas svarbiuose architektūros bei dizaino ir net meno leidiniuose. Panašu, kad architektui Guilhemui Eustache, ne vietiniam, tačiau Maroke nuo seno besilankančiam ir jį mylinčiam žmogui, pavyko sugauti ir perteikti tą mistišką jausmą, kurį ši šalis sukuria, matyt, ne tik lietuviams, bet ir visiems europiečiams.

 

Antras gyvenimas

 

Antras gyvenimas

Tekstas: parengta pagal MDU Architetti medžiagą
Fotografijos: Pietro Savorelli
Vieta: Prato, Italija
Realizacija: 2013 m.
Plotas: 6500 kv. m.

Pastatas yra tiesiai už XIV a. Prato miesto sienų. Tai – neįprasta miesto dalis, kurioje didžiąją architekūrinio paveldo dalį sudaro gyvenamieji namai, besimainantys su apgriuvusiomis gamyklomis, fabrikais, pastatytais po Antrojo pasaulinio karo. Naujieji komerciniai amatų rūmai įsiterpia į šią aplinką pasiūlydami kitokį požiūrį, kitokias erdves miesto gyvenimui. Įspūdingame rajone, atspindinčiame XX a. vidurį, buvusi tekstilės gamykla atgimsta įgijusi daugiau funkcijų bei skatinanti visuomeninį jos naudojimą, tuo pačiu ir bendruomenės aktyvumą.

 

Butas jaunai šeimai

Butas jaunai šeimai

Tekstas: Gintautė Kisieliūtė
Fotografijos: Alain Brugier
Vieta: São Paulo, Brazilija
Realizacija: 2013 m.
Plotas: 170 kv. m
 

Būstas priklauso jaunai šeimai – plotu dalijasi pora su dviem vaikais. Visi gyventojai pripažįsta modernų gyvenimo būdą bei stilių. Pagal pradinį projektą apartamentuose turėjo būti didžiulė terasa per visą svetainės ilgį, tačiau dėl São Paulo labai permainingų ir neprognozuojamų orų autorius patarė tą erdvę verčiau panaudoti gyvenamajai daliai. Taip dizaneris sukūrė didžiulį nuolat naudojamą plotą, kuris tarsi susiliejo su aplinka už lango, o miesto šviesų žaismas persikėlė į apartamentų vidų. Per langus sklindanti šviesa užpildė gyvenamąją zoną ir natūraliai sukūrė pozityvumu dvelkiančius namus.

 

Sporto viešbutis Milane

Sporto viešbutis Milane

Tekstas: Inkiostro Bianco
Fotografijos: Vito Corvasce
Realizacija: 2011 – 2013 m.
 

Nors interjeras yra pilnas daiktų bei tekstūrų, įsižiūrėjus į atskiras patalpų zonas, akivaizdu, jog kiekvienas baldas, dekoro elementas ar daiktas buvo kruopščiai išrinktas konkrečiam vaidmeniui ir bendras vaizdas primena itin stilingų dizaino objektų muziejų, o suformuota bendra atmosfera tikrai nukelia lankytojus į praeitį ir priverčia pajusti tikrą, kokybišką grožio vertę – architektai tai pasiekė ne išpuoselėdami patalpas, o suteikdami joms istorinio šarmo.

 

Architektūrinė dizaino ekspansija

 

 

Architektūrinė dizaino ekspansija

Tekstas: Jonas Malinauskas

Dizainas – tai ne vien tik kūrybinė veikla, bet ir savita gyvenimo filosofija, originalus požiūris į aplinką, laikmečio dvasios pajautimas. Universalūs jo kūrybos principai, nulemti praktinės patirties, gali būti taikomi įvairiausiose srityse – nuo baldų gamybos iki smulkiosios juvelyrikos. Vis dėlto tikrasis dizainerio meistriškumas visada slypi gebėjime atskleisti po išraiškingos formos kiautu slypintį funkcinį turinį bei išliekamąją vertę. Toks grožio pajautos ir pragmatiškumo derinys ypač būdingas „visų menų motinai“ – architektūrai, tad nenuostabu, kad žymūs architektai neretai kuria ir puikius dizaino projektus, o garsūs dizaineriai retai imasi stambesnių architektūrinių užmačių.