„Žmogus į abstrakciją, spalvas turėtų pasinerti kaip į jūrą ir pats įžvelgti, ką joje nori pamatyti“, – pasakoja interjerto dizainerė Irina Dangvetskene-Roskoshnaya.

Interjero dizainerės nuomone, didžiausią poveikį žmogui turi paveiksluose vyraujanti pagrindinė spalvų gama, todėl menininkė namų interjerui pataria rinktis paveikslus, tapytus abstrakcijos stiliumi.


Kiekvieno žmogaus gyvenimas nėra juodas ar baltas. Kiekvieno iš mūsų aplinką – namus, darbo zoną – sudaro spalvos, kurios mus vienaip ar kitaip veikia. Susipažinkite su interjero dizainere Irina Dangvetskene-Roskoshnaya, kuri ne vienerius metus domėjosi spalvų poveikiu žmogaus sveikatai, savijautai, asmeninei laimei. I. Dangvetskene-Roskoshnaya sujungė skirtingose švietimo įstaigose įgytas žinias ir gyvenimišką patirtį ir Vilniaus „Arkos“ galerijoje 2013 m. pristatė pirmąją paveikslų parodą „Sielos spalvų virpesiai“.

Kelias į Lietuvą ir tapybą

I. Dangvetskene-Roskoshnaya gimė Čekijos sostinėje, bet gyveno ir augo Rusijoje. Čia baigė Novosibirsko pedagoginio universiteto Geografijos ir biologijos fakultetą. Būtent šiame fakultete studijuodama sustiprintame psichologijos kurse, mergina itin susidomėjo šveicarų psichologo profesoriaus Maxo Luscherio darbais, kurie tapo jos pirmaisiais žingsniais to, ką ji daro dabar, link.

Prieš 12 metų I. Dangvetskene-Roskoshnaya tapo meilės emigrante – atvyko gyventi į Lietuvą. Čia ji sukūrė šeimą, puikiai išmoko lietuvių kalbą, praėjusiais metais sėkmingai baigė interjero dizaino studijas Vilniaus dizaino kolegijoje ir visai neseniai pradėjo tapyti. Moteris neturi dailininkės diplomo, tačiau, kaip ji yra įsitikinusi, įgytos psichologinės žinios apie spalvas, jų reikšmes, poveikį asmenybei, organizmui leidžia jai tapyti abstrakčius paveikslus, o interjero dizaino žinios –profesionaliai pritaikyti paveikslus erdvėje, atskleidžiant didžiausią jų potencialą.

„Mano pagrindinė idėja buvo sujungti savo turimus išsilavinimus ir kitaip pažvelgti į aplinką, kurioje mes gyvename. Kai gyvenimo tempas vis spartėja, labai svarbu, kad namų aplinkoje būtų ne tik gražu, patogu, bet ir kad būtų galima ir efektyviai pailsėti“, – pasakoja interjero dizainerė. Anot jos, tam, kad galėtų efektyviai atsipalaiduoti, žmogus neturi laukti savaitgalio ar atostogų. „Daugelis šiuolaikinio gyvenimo tempo išvargintų žmonių net per atostogas negali tinkamai atsipalaiduoti, pamiršti savo kasdienių darbų, kolegų. Kiti atsipalaidavimui po darbo renkasi barą, tačiau bare tik užmaskuojamos problemos, blogos emocijos. Jos neišsprendžiamos ir žmogus nepailsi. Žmonėms trūksta galimybių atsipalaiduoti. Būtent namai turi būti ta vieta, kurioje jie nedirba, nemato kolegų ir visapusiškai atsipalaiduoja“, – pasakoja interjero dizainerė ir priduria, kad efektyviam žmogaus poilsiui gali padėti teisingai parinkti ir tinkamoje vietoje eksponuojami paveikslai.

Paveikslai, pašnekovės teigimu, namie gali būti kabinami ne tik dėl estetinės funkcijos. Paveikslai gali tiesiogiai veikti žmogaus psichologinę būseną. „Žmogus gali žiūrėti į tam tikrą spalvinę kompoziciją keletą kartų per dieną, kad sielos pusiausvyra ir fizinė savijauta būtų atstatytos“, – konstatuoja I. Dangvetskene-Roskoshnaya.

Kaip gali veikti paveikslas?

Interjero dizainerės nuomone, didžiausią poveikį žmogui turi paveiksluose vyraujanti pagrindinė spalvų gama, todėl menininkė namų interjerui pataria rinktis paveikslus, tapytus abstrakcijos stiliumi.

„Gyvūnai, peizažai, kiti konkretūs vaizdiniai riboja žmogaus fantaziją, todėl žvelgdamas į paveikslą, kuriame yra tikslus vaizdinys, retas kuris įžvelgia jame šį tą daugiau. Be to, yra nemažai uždarų žmonių, kurių emocijos užslėptos, jiems kaip tik reikia atverti emocijas, išlaisvinti fantaziją. Žmogus į abstrakciją, spalvas turėtų pasinerti kaip į jūrą ir pats įžvelgti, ką joje nori pamatyti“, – pasakoja menininkė. Žmonės keletą kartų per dieną žvelgdami į paveikslus, kuriuose dominuoja viena spalva, greičiau atsipalaiduos, taps ramesni, pasikraus energijos naujai darbo dienai. Kaip pasakojo pašnekovė, jos darbų užsakovai neretai patys iki galo nesupranta, nesuvokia, kaip šie paveikslai veikia, tačiau teigiamą įtaką pastebi visi.

Apsilankiusi I. Dangvetskenes-Roskoshnayos parodoje, vykusioje „Arkos“ galerijoje, apžiūrėjau visus eksponuojamus paveikslus. Nors jie visi gerokai skiriasi savo spalvomis, raštais, faktūromis, iškilo klausimas, kaip nepasiklysti ir teisingai pasirinkto tokį paveikslą, kuris tinkamas būtent man, kuris mane nuteiks pozityviausiai ir dar tiks mano namų interjere. Tapytoja atskleidė, kad žmogus pirmiausia turi išsirinkti spalvą, kuri jam patinka. Jei jis to nežino arba jam patinka ne viena spalva, tinkamiausią galima nustatyti pagal psichologinį M. Luschero testą. Kitas žingsnis – surasti geriausią vietą paveikslui namų interjere. Anot paveikslų autorės, šie paveikslai turi būti eksponuojami tokioje vietoje, kad bent keletą kartų per dieną atsidurtų žmogaus akiratyje. Ne mažiau svarbus aspektas – paveikslo derėjimas bendrame interjero kontekste. „Man reikia realiai pamatyti namus arba jų planą su baldais, kad nustatyčiau, ar paveikslas tiks. Paveikslą ne mažiau lemia ir sienos spalvos: arba jos paveikslo spalvą nuslopins, arba ją dar labiau išryškins. Taip pat svarbus apšvietimas. Tapydama kartais naudoju specialius blizgius dažus, kuriems išryškinti reikalingas specialus apšvietimas“, – pasakoja pašnekovė, kuri, derindama paveikslus namų interjeruose, puikiai išnaudoja interjero dizainerės profesinius įgūdžius.

Paklausta, kokiems interjero stiliams labiausiai tinka šie paveikslai, pašnekovė atsakė, kad tokio stiliaus, kuriame jie visiškai netiktų, – nėra. „Kai kuriems gali pasirodyti, kad šie paveikslai tinka tik moderniems, hi-tech stiliaus interjerams, tačiau juos pagal tam tikras spalvas galima pritaikyti ir Provanso, ir klasikinio stiliaus interjeruose. Tokiuose interjeruose tiesiog derinamos švelnesnės spalvos, faktūros“, – pasakoja interjero dizainerė.

Labai daug žmonių gyvena ne savo spalvų aplinkoje

Daugelis žmonių savo būstui spalvinę gamą pasirenka intuityviai, tačiau šeimose, kurias sudaro mažiausiai keli nariai, kiekvieno pageidavimai ir norai namų koloritui gali būti labai skirtingi, o ir finansinės galimybės nuolat atsinaujinti ar susikurti norimą aplinką ne visuomet leidžia. Dėl to I. Dangvetskene-Roskoshnaya teigia, jog šiuo metu labai daug žmonių gyvena interjeruose, kurie spalviniu atžvilgiu jiems visiškai netinka. Visiškai netinkančios spalvos namų erdvėje skatina nuovargį, gali sukelti neigiamas emocijas ar net depresiją.

Kaip pasakojo I. Dangvetskene-Roskoshnaya, žmogus, pasirinkęs Provanso stiliaus interjerą, neturėtų prašyti ryškių spalvų paveikslų. Taip gali nutikti tik tuo atveju, jei jam kas nors tokį interjerą sukūrė ir padovanojo. Kitas galimas atvejis, kad per laikotarpį nuo interjero sukūrimo žmogaus gyvenime įvyko lūžis, didelės permainos ir jam jau sunku gyventi tarp blankių, švelnių Provanso spalvų. Anot pašnekovės, dominuojanti spalva parodo, ko žmogus nori gyvenime, koks jo gyvenimas, kokie pomėgiai.

Tokiais atvejais, kai žmogus gyvena jam netinkamų spalvų fone, gana sunku jį įkalbėti kardinaliems namų pokyčiams, tačiau, kai jo namuose atsiranda stipriai veikiantis paveikslas, keičiasi ne tik žmogaus savijauta, bet ir požiūris. Neretai būna, kad jau po kelių mėnesių atsiranda nedidelių aplinkos permainų poreikis: keisti baldus, kilimą, kitas interjero detales. I. Dangvetskenes-Roskoshnayos nuomone, žmogui po truputį reikia atrasti pojūtį nebijoti keisti savo aplinkos. Kiekvienam daiktui suradus tinkamą vietą interjere, jis atsiskleis visomis spalvomis.

Spalvų poveikis

Mėlyna kompozicija

Žiūrėjimas į mėlyną spalvą suteikia raminantį poveikį centrinei nervų sistemai. Kūnas nusiteikia relaksacijai ir atstatymui. Nepatartina naudoti mėlynos spalvos patalpoje, kuri skirta aktyviam poilsiui, šaltose vietose, maitinimosi vietose, bendro naudojimosi praėjimuose.

Geltona kompozicija

Žiūrėjimas į geltoną daro įtaką simpatinei ir parasimpatinei nervų sistemoms, normalizuoja kraujo spaudimą, pulsą, kvėpavimo dažnumą. Spalva naudojama linksmybės ir žvalumo pojūčiui aktyvinti, vilčiai sustiprinti, darbo vietai pagyvinti, žmogui prie gyvenamosios vietos „pritvirtinti“, verslumo dvasiai pažadinti. Geltona tinka patalpose, kuriose reikalingas susikaupimas ir aktyvi protinė veikla. Tinka prieangio bei virtuvės apipavidalinimui, netinka vonios patalpai.

Pilka kompozicija

Žiūrėjimas į pilką nesukelia nei įtampos, nei atsipalaidavimo – tai neutrali spalva. Šioje spalvoje ypač svarbus sodrumas: kuo ji tamsesnė, tuo didesnė persvara dusinančiam beviltiškumui. Šviesi spalva teikia slaptą viltį, joje slypi aktyvumas, pasiruošimas sužadinimui.

Raudona kompozicija

Žiūrėjimas į raudoną spalvą daro įtaką simpatinei ir parasimpatinei nervų sistemoms / padidina kraujo spaudimą, pulsą, kvėpavimo dažnumą. Raudona spalva gali veikti kaip sužadinanti, todėl būtent šią spalvą pageidautina įvesti į interjerą paveikslų ar spalvinių kompozicijų pavidalu. Tuomet ją bus galima naudoti įvairiose patalpose.

Juoda kompozicija

Žiūrėjimas į juodą tinka tiems žmonėms, kuriems atliekant M. Luschero (spalvų tinkamumo) testą ši spalva užima pirmą vietą. Ji naudojama nepriklausomybei sustiprinti, paslapčiai bei intriguojančiai atmosferai sukurti, jėgos ir solidarumo išraiškai. Juoda spalva užtemdo visas likusias spalvas ir yra netinkama gyvenamųjų kambarių interjere, bet lygiai taip pat kaip raudona spalva idealiai tinka kaip interjero akcentas – paveiksluose ar spalvinėse kompozicijose.

Ruda kompozicija

Žiūrėjimas į šviesius rudus tonus formuoja šilumos ir ramybės pojūtį. Šviesiai rudus tonus rekomenduojama naudoti baldams. Tamsus rudos spalvos atspalvis veikia žmogų neigiamai: nuslopina teigiamas emocijas ir teigiamai nukreiptas mintis, troškimus. Ruda spalva rekomenduojama kabineto apipavidalinimui, netinka vaikų kambariui ir svetainei.

Balta kompozicija

Žiūrėjimas į baltą spalvą daro valantį poveikį žmogaus energetikai. Balta naudojama tamsių patalpų pagyvinimui bei apšvietimui, šviežumo bei švaros pojūčio sukūrimui. Ši spalva rekomenduojama vonios ir virtuvės apipavidalinimui, netinka vaikų kambariui ir valgomajam. Verta vengti naudoti gryną baltą spalvą patalpose, kurios nukreiptos į šiaurę.

Parengė Agnė Jakubonė

Nuotraukos Dariaus Gumbrevičiaus
Žurnalas „Interjeras.lt pataria“