Kultūros centras „Piligrimų namas“

 

Architektai: KAOS Architects
Nuotraukų autoriai: Terje Ugandi, Maris Tomba
 

 

Piligrimo namu vadinamas kultūros centras įsikūręs pietryčių Estijoje, Vanos-Vastselynos (Vana-Vastseliina) vietovėje, Veru (Võru) apskrityje. Aštriabriaunis ir rūstus statinys darniai įkomponuotas į landšaftą ir mezga dialogą su aplinka.  Pastato architektūra  šiuolaikiškai komunikuoja viduramžišką Vastselynos vietovės identitetą. Visi elementai – nuo lokacijos iki detalių, nuo drabužių pakabų iki technologinių sprendimų – jungiami į aiškią, charakteringą ir vientisą istoriją.

 

 

Pastato lokacija padiktuota kelių esminių parametrų. Stačiais šlaitais pasižyminčio Piusos (Piusa) upės išgremžto reljefo, vingiuotos palei teritoriją einančios gatvės, lapuočių medžių ir viduramžių laikus menančios pilies griuvėsių. Piligrimo namas buvo projektuotas atsižvelgiant į šiuos veiksnius.

Aštriabriaunis trapecijos formos tūris įleistas į landšaftą formuojant atskirus įėjimus abiejuose aukštuose. Nors objekto perimetras yra kampuotos trapecijos formos, vidinis suplanavimas projektuotas ortogonaliai. Iš bendrų patalpų suformuoti keli pagrindiniai vitrininiai langai, pro kuriuos atsiveria vaizdas į slėnį ir išėjimas į terasą. Kiti langai labiau primena šiuolaikiškai interpretuotas viduramžių pilių šaudymo angas. Fasadas dengtas grubiomis, kniedėmis sutvirtintomis rūdinto metalo plokštėmis. Tai ne tik įveda objektą į aplinkinį kontekstą, bet ir komunikuoja atšiaurią ir rūsčią viduramžišką realybę.

Pagrindinis įėjimas į pastatą yra pirmame aukšte: pro vestibiulį patenkama į bendras ekspozicines erdves, kavinę, turinčią ryšį su terasa. Kildami į viršų randame poilsio erdvę, viduramžių atmosfera alsuojantį vonių kambarį ir to meto principu sukurtą bendrą miegamąjį.

 

 

 

Interjeras ir eksterjeras Piligrimo name kurtas kaip vientisa ir nedaloma visuma. Grubus ir medžiagiškai išraiškingas, tačiau kontekstualus fasado sprendimas viduje stebina sterilumu ir meditatyvia ramybe. Tokioje aplinkoje dėmesys kreipiamas į eksponuojamus viduramžiškus artefaktus ir pro stiklines vitrinas matomą slėnio panoramą. Vientisumo prideda akmens keramikos danga, kuri iš kiemo plaukia į vidų surišdama erdves ir kurdama pilies atmosferą. Moderni apšvietimo ir santechnikos įranga taip pat parinkta šiuolaikiškai interpretuojant pilies charakterį. Kadangi viduramžiais nebuvo atliekami tikslūs konstrukciniai skaičiavimai, buvo projektuojamos labai storos sienos. Jose buvo galima aptikti slaptų praėjimų, tunelių. Toks slapto tunelio motyvas inspiravo architektus sukurti originalią laiptinę. Už sienos paslėptos pakopos pasukus už kampo tampa tarsi netikėtu atradimu.

Piligrimo namas yra santūri, šiuolaikiškai viduramžius interpretuojantis pastatas. Savo vidumi ir išore vientisas statinys, integraliai įkomponuotas gamtiniame kontekste, tampa atraktyviu ir edukaciniu nuotykiu visiems smalsiems kultūros bei autentikos ieškantiems lankytojams.

Daugiau nuotraukų:

                    

Žurnalas „Centras“