Vaida Atkočaitytė-Dališanskienė

Interjero dizainerės-architektės ir Vilniaus Dailės akademijos dėstytojos Vaidos Atkočaitytės-Dališanskienės sukurti šviestuvai pelnė prestižinį LIT Lighting Design Award apdovanojimą net trijose kategorijose. Konkursas gerai žinomas visame pasaulyje vertinantis dalyvių kūrybiškumą ir inovacijas, dalyviai iš 58 šalių įvairiose kategorijose pristatė savo darbus komisijai, kurią sudaro 35 profesionalai įskaitant architektus, interjero dizainerius, apšvietimo dizainerius, akademikus ir žiniasklaidos atstovus. 

Vaidai Atkočaitytei-Dališanskienei komisija skyrė apdovanojimą „Emerging Lighting Designer of the Year 2024“ už jos šviestuvą „Mood“. Šis šviestuvas taip pat gavo apdovanojimą „Mood lighting“ kategorijoje. O šviestuvas „Mini Mood“ buvo įvertintas „Decorative Accent Lamps“ kategorijoje. Komisiją sužavėjo šviestuvų modulinis dizainas ir galimybė kiekvienam individualiai susikurti savo kompoziciją, kuri atspindi vidines emocijas ir pagal savo biologinį ritmą.

Nors interjero dizainerė Vaida Atkočaitytė-Dališanskienė kurdama interjerus apšvietimui skiria didžiulį dėmesį, tačiau šį kartą dar labiau gilindama savo žinias apšvietimo srityje ir rašydama magistro darbą tema „Dirbtinės šviesos įtaka erdvėms ir objektams“, sukūrė dvi šviesos kompozicijas „Mood“ ir „Mini Mood“. Kuriant šiuos šviestuvus vizija buvo sukurti šviesos kompozicijas kaip meną, papildantį interjerą spalvomis. Kadangi Lietuvos interjero dizaineriai dažnai pastebi, kad lietuviai bijo spalvų, kad bijo jog jos greitai atsibos. Dizainerei norėjosi sukurti meną, kuris būtų dinamiškas ir leidžiantis lengvai keisti spalvas interjere pagal nuotaiką ar dienos-nakties ritmą. 

Mini moodNuotraukų ir video autorius: Vaidotas Darulis

Šie šviestuvai atspindi naujausias į žmogų orientuoto apšvietimo tendencijas, kurios orientuotos į žmogaus gerovę. Įvairūs tyrimai rodo, kad skirtingos šviesos temperatūros – šilta, balta ir šalta – veikia žmonių biologinius ritmus. Pavyzdžiui, šalti tonai gali suteikti kūnui energijos, padėti susikaupti ir stimuliuoti smegenis. O šilti tonai sukuria atsipalaidavimo ir komforto jausmą, imituoja natūralų saulėlydį,  tai padeda paruošti kūną poilsiui vakare. Šių šviesų kompozicijų tikslas – sukurti unikalią ir lanksčią patirtį, leidžiančią kiekvienam tapti menininku ir pritaikyti savo erdvę prie savo vidinių emocijų ir biologinių ritmų. Taip pat suteikti daugiau spalvų interjerui keičiant dominuojančias ir papildomas spalvas pagal pageidavimą. Nors šviestuvas dienos metu išlaiko minimalistinę išvaizdą, degdamas jis transformuojasi, pasikeičia spalvomis ir keičia vizualinį šviestuvų dydį. Tai leidžia sukurti įvairias unikalias šviesos kompozicijas. Šių šviestuvų įkvėpimo šaltinis – spalvoti bažnyčių vitražai, kurie, priklausomai nuo saulės šviesos buvimo ar nebuvimo ir padėties interjere, sukuria besikeičiančius spalvų derinius.

 

 

121