Visus mus supa ne tik žmonės, bet ir pastatai. Dairydamiesi aplink save, miestuose ir miesteliuose pastebime skirtingus statinių fasadus. Kiekvienas pastatas turi savo veidą (asociacija su konkurso pavadinimu – „FACadE“). Jau antrus metus parodoje „ARCHzona“ architektai ir dizaineriai sprendė, kurie iš jų yra gražiausi, unikaliausi ar įdomiausi. Balsavime dalyvavo daugiau nei tūkstantis architektų, projektuotojų ir nekilnojamojo turto (NT) vystytojų, naujakurių. Visi jie vertino gražiausio fasado konkursui „FACadE“ pateiktus projektus. 

Spalio 7–8 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO praūžė specializuotas renginys „Archzona“, skirtas Pasaulinei architektūros dienai paminėti. Jos metu lankytojai, NT vystytojai, architektai, projektuotojai, interjero dizaineriai bei naujakuriai šalia 42 dalyvių ekspozicijų balsavo už jiems labiausiai patikusį pastato fasadą. 

Kiekvienas parodos dalyvis turėjo po 2 balsus – po vieną kiekvienoje kategorijoje. Pastarosios buvo: gyvenamieji ir visuomeniniai / pramoniniai / komerciniai pastatai. Nuaidėjus renginiui ir suskaičiavus balsus, skelbiami 3 geriausiai įvertinti kiekvienos kategorijos fasadai.

Gyvenamieji pastatai: daugiausia dėmesio sulaukė privatūs namai

Pagrindinė architektūros koncepcija – uždaros pastatų išorės ir jaukių vidaus kiemų raiškos kontrastas. Iš apačios į viršų kylanti unikali sienų apdailos faktūra bei išryškintos langų linijos siejamos su greta augančių pušų išlakiais kamienais. Šį įspūdį sustiprina fasadų sprendinių charakteris. Gatvės pusės fasadų vertikalių detalių smulkesnė faktūra kuriama naudojant vizualiai „šaltesnes“, grubias natūralios keramikos plytas, o kiemo – „šiltesnes“ acetilintos Naujosios Zelandijos pušies medienos juostas. Plastiška stogų linija artima gamtos formų atsitiktinumui, gaivališkumui ir veržlumui. 

Architektūra susilieja su gamta – šviesus smiltainio fasadas įšyla nuo saulės, medinis ažūras kvepia pušų sakais, medžio takeliai ir žolė kutena padus, o užlipus į stogo terasą gali stebėti laivus ir justi sūrų jūros vėją. Į du savo išraiška besiskiriančius tūrius padalintas pastatas aplink save kuria skirtingų atmosferų lauko erdves.

Projektuojant pastatą, uždaras fasadas tikslingai pasuktas į gatvę, o atvirasis, su dengta kiemo terasa, – nukreiptas į gamtą. Švarios, modernistinės tūrio formos derinamos su šilta, rankų darbo plytų apdaila.

 

Visuomeniniai pastatai: kategorija, kurioje ryškus favoritas

 

Medžiu kvepiantis darželis: natūraliai pilkėjančiu mediniu  fasadu, medinėmis vidaus sienomis, mediniais laiptais, grindimis. 

Objektas iškilęs netoli Vilniaus, šalia magistralės A2 (kelias į Panevėžį). Fasadui panaudotos ekologiškos medžiagos – medis, betonas, stiklas. Monolitiniai piliastrai buvo gaminti vietoje, panaudojant pačius šablonus. Medinės dailylentės įrengtos kampu, akcentuojant pagrindinio įėjimo geometriją (įtrauktas įėjimas), estetiškai paįvairinant stačiakampio formos fasadą.

 

Apartamentai išsiskiria išpuoselėtu interjero, eksterjero dizainu ir vietos unikalumu. Fasade buvo panaudotos ilgai nenusidėvinčios SARAY aliuminio lamelės. Nekeisdamos savo išvaizdos aliuminio lamelės gyvuoja dešimtmečius.

„FACadE“ konkursas, vykęs „ARCHzonos“ metu, buvo organizuotas antrą kartą. Jis sulaukė architektų ir NT vystytojų susidomėjimo – jame dalyvavo 24 projektai. Iš viso balsavo daugiau nei 1 000 profesionalų. Tai tikriausiai gausiausia „komisija“ konkursų istorijoje.

 

#Įvykiai #Konkursai

2022-10-25