Kalbino: Kristina Grūdienė
Nuotraukos: Edita Righetto, Teodoro Biliūno ir Tomas Preikšta

 

Architektė, dizainerė, tapytoja Edita Righetto yra bene vienintelė Lietuvoje kūrėja, savo studiją atidariusi... buvusioje bažnyčioje. 

Būtent adaptuodama neįprastą, šimtametę erdvę kasdieniams susitikimams, interjero akcentų ekspozicijai ir renginiams kūrėja pademonstravo tai, kas jai itin būdinga, – tai išskirtinai itališkas braižas, kurio pagrindiniai bruožai yra lengvumas, daugiasluoksniškumas ir sprendimų elegancija. 

Jos darbuose žavi šiek tiek šelmiški ir kartu intelektualūs sprendimai, mąstymo laisvė ir aiški logika, kai kada aštrūs pasisakymai ir netradicinio kelio ieškojimai.

Architektė atvira – jos mantra yra siekis dirbti ir kurti klientams, kurie galvoja arba gyvena „itališku stiliumi“, o jos įkurta RIGHETTO GALLERY 100 proc. atspindi Editos Righetto stilistiką – tai lengvumas, tikslumas su tam tikru netobulumo prieskoniu.

Kaip atsirinkote prekių ženklus, esančius „Righetto“ galerijos ekspozicijoje?

Esu estetė iš prigimties, kiekvienas galerijos baldas ar detalė visų pirma atspindi mano, kaip architektės, estetines vertybes. Esu reikli visų pirma sau – savo skonį ir supratimą tobulinu jau daugelį metų nepaliaujamai važinėdama po pasaulines parodas, ekspozicijas ir intensyviai dirbdama architektūros bei interjero srityje. Pavyzdžiui, viešėdama design viešbučiuose ne ilsiuosi, o studijuoju interjero sprendimus, kompozicijas, baldus, apdailos tipus ir būdus. Juk kaip gali sukurti muziką simfonijai, jei niekada nesi buvęs koncerte? Galerijos interjerą galėčiau prilyginti dideliam orkestrui, kuriame muziką perteikia dešimtys skirtingų instrumentų. Interjere panaudoti elementai – durys, šviestuvai, baldai aksesuarai, jungtukai, augalija, kilimai – tai mūsų atstovaujami prekių ženklai. Ekspozicija skirta interjero visumos ir atskirų interjero elementų estetinei kokybei ir santykiui pajausti. Šiandien mes atstovaujame daugiau nei 50-iai skirtingų tipologijos prekių ženklų. 

Kaip pasirinkti tinkamą baldą? Ar svarbios yra mados tendencijos?

Jei nusprendėte investuoti į savo būstą ar samdote interjero profesionalus, visų pirma siūlyčiau jums patiems domėtis šia sritimi. Tai atskiras pasaulis, kuriame lengva pasiklysti ar būti suklaidintiems gerai įtikinėti gebančio prekybininko. Investuojant į savo gyvenimo būstą, ne kainos pranašumas turi lemti apsisprendimą. Siūlyčiau pasidomėti garsiausiais baldų pramonės prekių ženklais, autoriais. Į ką atkreipti dėmesį? Į dizaino įmonės istoriją, dizaino kūrėjų asmenybės pozicionavimą rinkoje, pokyčius, įvykusius per pastarąjį dešimtmetį.

Pasaulinį pripažinimą pelnę dizaino namai, kaip antai „DePadova“, „Flos“, „Listone Giordano“ ir begalės kitų, dirba lyg meno galerijos. Jie investuoja ne tik į technologijas, bet visų pirma į kūrėjus, kurie jau yra garsūs ir pelnę tarptautinių apdovanojimų, arba ieško jaunų talentų universitetuose, skelbia konkursus ir pan. Šių įmonių sėkmės istorijos paremtos investuotojų ir kūrėjų sinergija, kurioje rezultatą lemia kūrybinis procesas. Garsiausioje Milano baldų „Salone del Mobile“ parodoje šių prekių ženklų atstovų stendai yra vienas šalia kito, tarp jų įsiterpti naujai įmonei net ir už didžiausius pinigus beveik neįmanoma. O ir nėra didelio noro, nes nukopijuoti produktai, eksponuojami vienas šalia kito, iš karto leidžia suvokti skirtumus.

Kodėl yra svarbi pridėtinė baldų vertė?

Didžioji dalis siūlomos produkcijos yra trumpalaikiai sprendimai, kurie nuvertėja vos tik atsivežus juos į namus. O ką jau kalbėti apie dešimtmetį. Baldų vertę sudaro ne tik kokybiniai parametrai ar atsparumas dėvėjimuisi. Interjero detalių – baldų, šviestuvų, indų ir t. t. pridėtinę ir meninę vertę kuria ne kas kitas, o laikui nepavaldus dizainas. Tokio tipo dizaino elementai išlieka aktualūs ir modernūs, o interjerai nesenamadiški – jie lyg vakar sukurti. Jiems negalioja mados dėsniai.

Ką galima pamatyti „Righetto“ galerijoje?

Šiandienos „Righetto“ galerijoje visa ekspozicija yra ilgamečių paieškų, asmeninio tobulėjimo, daugkartinių parodų, premium klasės viešbučių ir objektų lankymo, geriausių pasaulio architektų interjerų studijų rezultatas.

„Righeto“ galerijos interjero idėja yra sujungti dvi skirtingas epochas – paveldo architektūrą ir šiuolaikinio dizaino elementus, kurių dažnas – toks kaip „DePadova Vico Magistretti“ krėslas Louisiana. Dar 1993 m. sukurtas baldas eksponuojamas garsiausiuose šiuolaikinio dizaino muziejuose. Šių prekių ženklų sinergija kuria nuostabią atmosferą. Kaip ir bažnyčios pastatas nėra tik pastatas, taip ir šie baldai nėra tik baldai ar šviestuvai. Jie turi energetiką, istoriją: net jos nežinodamas jautiesi kitaip nei įprastoje standartinių baldų parduotuvėje.

Pirmajame aukšte – istorinės įmonės „DePAdova“ baldų ekspozicija, kurią papildo „Flos“, „Arcos Light“ šviestuvai, „Blue Interni“, „Oikos“ vidaus ir lauko durys – „Paola C“, „Reflecions“, „Muubs“ vazos, aksesuarai ir augalai. Ši erdvė yra lengvai transformuojama ir pritaikoma įvairaus formato renginiams – nuo parodų, konferencijų iki gurmaniškų vakarienių.

Antrajame aukšte – „Listone Griodano“, „Ariostea“ ir „Arrital“ virtuvės ekspozicija, o bokšte įrengta medžiagų biblioteka, kurioje daugiau negu 200 skirtingų apdailos pavyzdžių.

„Righetto“ architektų studijoje taip pat yra labai didelė, net 5 metrų ilgio, medžiagų biblioteka. Ja labai didžiuojamės, nes tai svarbiausias darbo įrankis kuriant interjerus. Dėl sukauptos informacijos galime surasti įdomiausius skambesius, derinti skirtingas medžiagas ir jų tekstūras.

Kodėl būtent „Arrital“ virtuvės yra jūsų ekspozicijoje?

Mes ieškojome patikimos partnerės, kurios pagrindiniai bruožai būtų ilgametė patirtis, nepriekaištingas dizainas, klientui palanki kaina.  Laiko veiksnys virtuvių pramonėje ypač svarbus: daiktai negali būti tik gražūs, jie turi būti technologiškai patikrinti ir išgryninti.

„Arrital“ virtuves kuriantis architektas ir meno vadovas Andrea Driusso yra laimėjęs ne vieną prestižinį apdovanojimą už virtuvių dizainą. Jūs nepatikėsite, bet mes sugebame klientui pasiūlyti aukščiausio dizaino bei itališkos kokybės virtuves už lietuvišką kainą.

„Arrital“ turi platų apdailos medžiagų ir detalių segmentų asortimentą. Šie du elementai leidžia: a) sukomplektuoti, pritaikant dizainą bet kokiam interjerui; b) standartizuoti nestandartinius sprendimus. 

Kodėl svarbu standartas?

Virtuvės baldai labiausiai naudojami. Ši patalpa – lyg mažas gamybos cechas, kuriame vyksta nuolatiniai procesai. Per kelerius metus jame gali nutikti bet kas: tarkim, dėl neatsargaus poelgio gali įskilti durelių šonas ar pan. Kiekviena „Arrital“ virtuvė turi kodus, tad net ir po 10 metų atsiuntus modelio numerį bus galima pakeisti tik vienas dureles ar stalčių, o ne visą fasadą. To, turint nestandartinį gaminį, padaryti nepavyks dėl pasikeitusių apdailos medžiagų, jų atspalvių, detalių. Todėl, mano nuomone, virtuvė turi būti standartinis gaminys, pritaikytas jūsų asmeniniams poreikiams bei skoniui.

Kas yra itališkas gyvenimo stilius?

Italai visų pirma yra estetai ir nepataisomi romantikai. Tai moters grožio kulto, dizaino ir mados šalis. Itališko dizaino fenomenas, skaičiuojantis jau daugiau negu 80 metų, gimė visų pirma kasdieniuose daiktuose ieškant ne vien funkcijos, bet ir kai ko daugiau, kas parašyta tarp eilučių...

Tai paieškos kasdienybėje – poezijos, lengvumo, mistikos... Tai sunkiai žodžiais nusakomi niuansai. Apibūdindami daiktus ar dizainą italai dažnai vartoja žodį l’emozione, kas reiškia „emocija“. Estetika turi jaudinti, o interjeras yra tarsi jausmingas gyvenimo palydovas. Tai amžinas romantikos, jausmo ir naujų skambesių ieškojimas. Tai toks tas itališko gyvenimo stilius: jei tai rūbas – jis turi atskleisti žmogaus charakterį, jei tai maistas – jis privalo visų pirma būti skanus ir subalansuotas, jei tai interjeras – jokių beverčių daiktų ir meno kūrinių. Taip, tai rafinuoto skonio pasaulis, kuriame turi užaugti ir negali jo perteikti tik pabaigus studijas ar nuvykus į Italiją mėnesiui pailsėti.

Ačiū už pokalbį.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“

#Interviu #Svečiuose

2022-04-28