S. Mikalajūnienė: „Sienų tapyba – mano vaistai nuo žiemos depresijos.“


Baltą žiemos popietę apsilankėme šviesiuose architektės, interjero dizainerės Skaidros Mikalajūnienės namuose. Čia verda idiliškas penkių asmenų šeimos ir net keturių augintinių gyvenimas. Anot architektės, balta spalva, vyraujanti namų aplinkoje, – ideali. Priklausomai nuo nuotaikos, čia lengvai galima derinti skirtingus ryškius interjero akcentus.

Jaukiai įsitaisiusios prie rusenančio židinio su S. Mikalajūniene kalbėjomės apie jos mėgstamą Provanso stilių, sienų tapybą ir šviesių namų žavesį.


Kodėl pasirinkote Provanso stiliaus specializaciją, kuo jus sudomino ši stilistika?

Mama (prancūzų kalbos dėstytoja) mane jau penkerių išmokė mylėti Prancūzijos kultūrą, kalbą, gyvenimo būdą. Namie dažnai svečiuodavosi svečiai iš Prancūzijos, o jų rafinuota elegancija ir subtilus humoras man mažai padarė didžiulį įspūdį. Į savo svajonių šalį pirmą kartą nuvykau 1994 m., turėdama vos kelis frankus kišenėje. Tuomet prisiekiau užsidirbti pinigų, kad galėčiau kitą kartą po šalį keliauti kaip tikra europietė.

2000-aisiais susižavėjusi Provansu ir Toskana pradėjau tų kraštų šilumą kelti į lietuviškus interjerus. Norėjau, kad žmonės tingiais savaitgalio rytais arba grįžę iš darbo aplinkui save jaustų Viduržemio jūros dvelksmą. Kad jų akis šildytų malonios spalvos, o rankos vieną po kito liestų grubius ir šilkinius paviršius. Taip Provanso stilius tapo mano vizitine kortele.

Papasakokite plačiau, kas būdinga Provanso interjerui, kokie šio interjero stiliaus kūrimo principai?

Prancūzai – dideli patriotai, tad jiems pačios gražiausios spalvos – jų vėliavos spalvos: raudona, mėlyna ir balta. Daugelio namų interjere naudojamos šių trijų spalvų kombinacijos. Labai dažnai kaip pagrindas pasirenkama balta spalva, o raudona ar mėlyna naudojama papildymui.

Provanso šūkis – „kas sena – tas žavu“. Interjere naudojami per šimtmetį sukaupti baldai, stalo įrankiai, lėkštės, todėl toks reiškinys kaip baldų komplektas neegzistuoja. Provanso interjere dažniausiai naudojamos natūralios medžiagos: linas, vilna, šilkas, medis, molis, geležis. Taip pat svarbus aspektas kuriant interjerą – išsaugoti erdvę ir jos neperkrauti daiktais.

Interjero stilius – tai ne patiekalo receptas, tad sudedamųjų dalių neįmanoma išvardyti, tačiau būtų įdomu sužinoti, kokia Provanso stiliaus sėkmės paslaptis?

Provanso stiliaus sėkmės paslaptis – šviesa ir šiluma. Taip pat priešybių, vienybės ir kovos dėsnis. Pavyzdžiui, ant seno ąžuolinio subraižyto ir suskeldėjusio stalo tiesiama siuvinėto batisto staltiesė, dedami keliolikto amžiaus porceliano indai ir sidabro įrankiai. Prie stalo renkasi draugai. Moterys apsirengusios plevėsuojančiomis lengvo šilko palaidinėmis ir nutrintais džinsiukais, ausyse tviska deimantai ir perlai, kojos apautos lengvais sandalais. Brangu–pigu, sena–nauja, sunku–trapu, švelnu–šiurkštu... Visur jaučiamas priešybių žaidimas.

Ar Provanso interjerai šiandien vis dar madingi?

Taip. Provanso, arba dar kitaip – prancūziško kantri, interjerai yra ir bus madingi, kol egzistuos Prancūzija. Nes tai prancūzų gyvenimas, jų kasdienybė.

Ar Lietuvoje paprasta rasti baldų, tinkamų Provanso interjerams? Kur dažniausiai ieškote rekvizitų?

Dabar Lietuvoje daug kas gamina Provanso stiliaus baldus, tačiau 2000-aisiais ilgai reikėjo aiškinti gamintojams, ko aš noriu, kaip tas baldas turi atrodyti. Dabar gerokai lengviau. Žmonės važinėja, pamato pasaulio, mokosi... Turiu kelias mėgstamas parduotuves ir kelis gerus baldų gamintojus.

Kokie žmonės dažniausiai renkasi Provanso interjerą namams?

Yra kažkas bendro tarp žmonių, pasirinkusių tokį stilių. Jie visi turi aukštąjį išsilavinimą, mėgsta keliauti, noriai skaito knygas, yra demokratiški ir pakantūs kito nuomonei. Jie jautrūs grožiui plačiąja prasme, kūrybingi, inteligentiški, emocingi, prieraišūs, mylintys gyvūnus ir vaikus. Jie taip pat mėgsta patys dalyvauti interjero kūrimo procese.

Ar Provanso stilių galima sukurti šiuolaikiniuose miesto būstuose?

Tiek namas, tiek butas tinka Provanso stiliui. Paryžiuje esu gyvenusi keliuose nuostabiai gražiuose prancūziško kantri stiliaus butukuose ir viešbutėliuose.

Be to, kad kuriate interjerus, užsiimate sienų tapyba. Papasakokite, kaip kilo mintis užsiimti sienų tapyba?

Tapyba man visada geriau sekėsi negu piešimas. O siena nuo drobės beveik niekuo nesiskiria. Tik formatas didesnis. Man smagu keisti aplinką, o kai vieną žiemą ištapiau sienas gėlėmis, sienos neatpažįstamai pasikeitė. Tai smagus darbas, aplinkai suteikiantis puikų efektą. Jau po keletą kartų esu ištapiusi ir pertapiusi visus namų kambarius. Tuo užsiimu kiekvieną žiemą. Sienų tapyba – mano vaistai nuo žiemos depresijos (šypsosi).

Kokio stiliaus interjeruose naudojama sienų tapyba, kokių motyvų dažniausiai pageidauja užsakovai?

Sienų tapyba Lietuvoje nėra labai populiari, nes tai šiek tiek rizikinga. Juk menininkas nežino iš anksto, koks bus rezultatas. Jei jau siekiate 100 proc. garantijos, kad būtų viskas tiksliai, geriau rinktis tapetus, kurie yra tokie kokybiški, kad sunkiai atskirsi, ar čia siena tapyta, ar popierius. Vis tik tie, kurie surizikuoja, turi vienintelį ir nepakartojamą paveikslą ant sienos. Dažniausiai pageidaujami gamtos motyvai: medžiai, gėlės arba ornamentai.

Įdomu tai, kad ornamentais buvo ištapyti ir prieškario interjerai Lietuvoje. Neseniai atradau savo močiutės svetainės nuotrauką. Jos namas tebestovi Kuktiškėse, Utenos rajone. Ornamentais buvo ištapytos ne tik sienos, bet ir lubos. Gaila, kad nebegaliu tų piešinių atidžiau išsinagrinėti, nes viskas jau seniai uždažyta ir suremontuota. Štai tuo mes ir skiriamės nuo prancūzų...

Sienų tapyba – tai autorinis rankų darbo meno kūrinys. Ar užsakovams šis malonumas brangiai kainuoja?

Kaina maždaug 200 Lt už kvadratinį metrą. Sakyčiau, tai nei brangu, nei pigu. Sienų tapyba pigiau nei paveikslas, bet brangiau už vidutinius tapetus.

Pakalbėkime apie jūsų aplinką, namus. Čia pastebima ryški Provanso įtaka. Ar kurdama namų aplinką realizavote visas norimas idėjas?

Mes, visa šeima, savo namais labai džiaugiamės ir didžiuojamės. Dukros draugės mūsų namus vadina „Narnijos kronikomis“. Čia tokia pasaka, kai įlendi į spintą, o ten – kitas pasaulis. Mano namas mažuliukas iš išorės, bet jo viduje daug šviesos, daug žalumos, čiulba paukščiai, žydi tropikų gėlės, laksto du didžiuliai šunys, iš kurių vienas kaip meška, o kitas kaip vilkas. Tikrai patekęs į vidų ne vienas pasijaučia, kad atsidūrė kitame pasaulyje, kažkur toli nuo rūpesčių ir kasdienybės.

Jūsų namai labai šviesūs, čia daug baltos spalvos. Ar nepasiilgstate spalvų?

Kol kas spalvų tikrai netrūksta, kasdien surenku šimtus „Lego“ kaladėlių nuo grindų, dešimtis pėdkelnių ir suknelių. Trys vaikai – iššūkis net ir tokiai kantriai mamai kaip aš. Balta man yra švaros ir tvarkos spalva, aš į ją žiūrėdama pailsiu.

Sakykite iš patirties, ar tai, kad balta spalva labai nepraktiška ir reikalaujanti atsargumo, sterilumo, tėra mitas?

Tie, kas taip sako, tikriausiai negyveno interjere, kuriame tamsūs baldai ir tamsios grindys. Štai ten tai kiekviena dulkelė matosi. Turėjau vaikystėje juodą rašomąjį stalą, dulkes nuo jo reikėjo triskart per dieną valyti ir vis tiek apdulkėjęs atrodė. O ant balto paviršiaus dulkių išvis nesimato, tvarkausi ne tada, kai reikia, o kai pati to noriu.

Papasakokite apie įdomiausius, originaliausius savo namų interjero sprendimus?

Pirmiausia tai architektūrinis sprendimas įrengti atviras sijas ir sutapdintą stogą. Aukščiausioje vietoje mano lubos – 6 metrų aukščio. O kad būtų dar aukščiau, įrengėme stoglangius, taip lubos galutinai išnyko iš akiračio. Atsirado erdvės ir šviesos.

Labai džiaugiuosi savo sprendimu baltai nudažyti grindis. Dabar namas, kai šviečia saulė, tiesiog spindi.

Nesunku pastebėti, kad interjere vyrauja išskirtiniai baldai. Tikriausiai jie turi savitą istoriją?

Patys mėgstamiausi baldai – paveldėti iš močiutės. Jie savyje dar išlaikę geriausios pasaulyje močiutės kvapą.

Kokius apšvietimo sprendimus naudojote šioje šviesioje aplinkoje?

Pagrindinėms zonoms apšviesti pirkau nuostabius rankų darbo venecijietiškus šviestuvus. Jų rėmas iškaltas iš metalo, o į vidų įpūstas stiklas. Taip pat labai mėgstu ir apšvietimui naudoju masyviose žvakidėse degančias žvakes, mažytes stalines lempas ir toršerus. Jie suteikia jaukią gelsvai rausvą šviesą. Labai nemėgstu tų mėlynų energiją taupančių lempų. Jos ir prabangiausią šviestuvą sugeba paversti zombiu.

Įvardykite 3–4 savo brangiausius daiktus, kurie Jums suteikia gerų emocijų, brangių prisiminimų?

Tai ne daiktai – tai vaikai, vyras, sesuo, tėvai, mano draugai, kaimynai ir gyvulėliai. Juos myliu, labai branginu ir jokio daikto į juos nemainyčiau.

Ar Jūsų namų interjere galima rasti rankų darbo interjero elementų?

Mano abi močiutės buvo auksarankės – viena siuvo ir siuvinėjo, kita audė. Iš jų išmokau vertinti ir branginti rankų darbą. Turiu išsaugojusi daugybę lovatiesių, vąšeliu nertų arba siuvinėtų staltiesių, megztų takelių. Turiu net nertas užuolaidas. Kažkaip savaime mano namuose vietą atrado Maroko meistrų kaltos metalo širmos, paukščių narveliai, židinio grotelės. Labai daug baldų taip pat ne fabrikiniai, o nagingų meistriukų išdrožinėti ir išdailinti.

Ar mėgstate permainas namie?

Mano vyresnioji dukra Elenutė labai meniška mergaitė – tai ji mane paskatino ir po to padėjo visą miegamojo sieną ištapyti rožėmis. Vaikai labai mėgsta pokyčius interjere, padeda man perstatyti baldus arba ką nors pakeisti. Esu nenuorama ir tesugebu daugiausia mėnesį išgyventi ko nors nepakeitusi.

Jūsų namuose netrūksta augalų. Ar gėlių auginimą, priežiūrą galima būtų vadinti jūsų hobiu, ar gėlės interjere integruotos tik kaip ryškesni akcentai, pagyvinantys aplinką?

Gėlės mano hobis, mano širdies atgaiva. Yra tokia persų patarlė: jei turi du kepalus duonos, tai vieną parduok ir nusipirk hiacintą – turėsi duonos sielai. Na, o aš pasirengusi abu kepalus duonos parduoti ir nusipirkti du hiacintus. Mano namuose privalo kas nors žydėti, ir ne tik žydėti, bet dar ir kvepėti. Tiek namie, tiek kieme pilna žydinčių ir kvepiančių gėlių.

Kokie Jūsų laisvalaikio pomėgiai?

Labiausiai mėgstame keliauti. Esame išmaišę Europą, Viduržemio jūros salas, net iki pusiaujo nusibastėme. Grįžę iš vienos kelionės, po savaitės jau kitą planuojame. Agentūrų paslaugomis retai naudojamės, patys susidėliojame maršrutą, išsirenkame gražias vietas gyvenimui. Neseniai grįžome iš Italijos, kur nakvojome keliose įspūdingose XIII amžiaus pilyse. Man tokios kelionės turi ir praktinę prasmę: aš analizuoju interjerus, fotografuoju baldus, lubų piešinius, semiuosi idėjų savo darbui.

Ar greitu metu planuojate kokias nors permainas namie?

Tikrai keisiu, galbūt jau rytoj...

Parengė Agnė Rutkauskaitė

Nuotraukos Dariaus Gumbrevičiaus

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“