Dariaus ir Eglės Kauneckų kelias į ajurvedos mokslą, indiškos kultūros pažinimą prasidėjo nuo savęs ieškojimo, asmeninio tobulėjimo, bandymų atrasti asmeninę laimės formulę.


Įprastai reportažus rubrikai „Svečiuose“ rengiame lankydamiesi įdomių žmonių namuose, tačiau šį kartą, susisiekusi su Egle Kauneckiene, gavau kvietimą apsilankyti šeimos darbo vietoje – ajurvedos ir SPA centre „Shanti“. Čia Darius ir Eglė Kauneckai leidžia labai daug laiko, todėl nekeista, kad būtent šis indiška kultūra alsuojantis centras tapo antraisiais poros namais. Kauneckai atskleidė, kad, kurdami centro interjerą, siekė sukurti aplinką, kurioje būtų labai gražu ir kurioje kiekvienas gerai jaustųsi. Manau, šiuos siekius jie įgyvendino su kaupu, nes Lietuvoje nėra tokios antros vietos, kurioje galima pajusti Indijos dvasią.

Laimės paieškos nuvedė į Indiją

Dariaus ir Eglės Kauneckų kelias į ajurvedos mokslą, indiškos kultūros pažinimą prasidėjo nuo savęs ieškojimo, asmeninio tobulėjimo, bandymų atrasti asmeninę laimės formulę. Taip šios paieškos prieš 8-erius metus porą paskatino pirmą kartą trims mėnesiams išvykti į Indiją, kur pirmiausiai juos pasitiko purvas, triukšmas, daugybė nuolat kalbinančių žmonių. Kultūrinis šokas Indijoje ištinka visus, atvykusius pirmą kartą. Pirmomis kelionės savaitėmis pripratę prie naujos aplinkos ir suvokę, kad šalies situacijos pakeisti negali, Kauneckai pradėjo įžvelgti svarbesnius dalykus ir pažinti kitą, gražią, iškilią, dvasingą Indijos pusę. „Tie, kurie nors kartą buvo Indijoje, šią šalį arba vienareikšmiškai peikia ir niekada nebenori čia grįžti, arba kaip mes – labai įsimyli“, – pasakojo D. Kauneckas, su žmona neseniai vėl keliavęs Indijoje.

Dar prieš vydamas į pirmąją kelionę D. Kauneckas jautė, kad ši išvyka kardinaliai pakeis jo gyvenimą. Pokyčiai prasidėjo santuoka, kurią Kauneckai įformino Indijoje, pažinimu, nauja patirtimi, kuri sužadino norą žiniomis dalytis su kitais.

Šis noras buvo įgyvendintas įkūrus indišką ramybės ir harmonijos oazę Vilniaus senamiestyje.

Visas interjeras iš Indijos

Neslėpsiu, „Shanti“ centre lankiausi pirmą kartą, todėl likau maloniai nustebinta jaukios aplinkos. Pirmoje salėje esantys staleliai, kėdės, suolai su spalvingomis pagalvėlėmis primena vaizdus iš indų filmų. Šioje salėje savo didingumu atkreipia dėmesį šokančio Šyvos atvaizdas, medinė Krišnos statula. Lauko šviestuvuose, reklaminėje iškaboje, laiptų turėkluose, užuolaidų karnizuose atsikartoja tas pats motyvas – lotosų lapai ir žiedai. Lotosas – dieviška gėlė, todėl šis motyvas lydi lankytoją kiekviename žingsnyje.

Kaip vėliau atskleidė D. Kauneckas, šiame centre stengiamasi „paliesti“ visus penkis žmogaus pojūčius: išskirtiniu interjeru stimuliuojamas regėjimas, uoslės jutimai aktyvinami indiškais smilkalais, klausai skiriama maloni atpalaiduojanti muzika, skoniui – indiška arbata ar saldumynai, o jutimai perduodami ajurvedos masažų technika.

Vos užėjus į centrą, iš visų pojūčių regėjimas – akys – gauna daugiausiai darbo. Tik spėk žvalgytis. Čia viskas preciziškai apgalvota: nuo esminių interjero detalių iki smulkiausių akcentų, todėl centro šeimininkų skubėjau pasiteirauti, kaip sukūrė tokį interjerą?

Išsinuomavę patalpas ir po kelių dienų išvykę į Indiją, Kauneckai kelionės metu kūrė visą naujo centro interjero koncepciją. Nors D. Kauneckas vaikystėje lankė meno mokyklą, vėliau studijavo architektūrą, puikiai jaučia spalvų derinius, interjerui kurti į pagalbą pasitelkė interjero dizainerį Eduardą Stakėną, su kuriuo dar kartą vyko į Indiją. Vakarais jiedu diskutuodavo, kad Lietuvoje vyrauja šeši pagrindiniai raštai ir kelios niūrios, nuobodžios spalvos, o Indija labai turtinga tiek raštų gausa, tiek ryškiomis spalvomis, kurios iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nederančios, tačiau iš tikro jos puikiai dera tarpusavy. Būtent taip indiški raštai, spalvos, medinės arkos rado savo vietą Kauneckų ajurvedos centro interjere.

Pora norėjo, kad interjerą kursiantis dizaineris pajustų tikrąją Indijos dvasią ir ją astpindėtų kuriamame interjere. „Pirmiausiai aplankėme prabangiausius Indijos viešbučius, ajurvedos SPA centrus, regionus, kuriuose ryškūs indiško interjero akcentai. Atsirinkę tai, kas labiausiai tiktų mūsų ajurvedos centrui, padarėme brėžinius ir Indijoje užsakėme visą interjerą pagal mūsų patalpų planą: nuo keraminių plytelių, užuolaidų, kilimėlių, iki pagrindinių baldų, masažo stalų, Indijos dievų skulptūrų...“

Visi interjero akcentai pagaminti tik iš natūralių medžiagų. Jokių netikrų atitikmenų, tokių kaip faneros plokštės, plastmasė, čia nėra. Interjero kūrėjus labiausiai pribloškė ir tuo pat metu žavėjo, kad visi akcentai Indijoje gaminami rankomis – jokio automatinio mašininio darbo. Čia, priešingai nei Lietuvoje, brangesnis ir labiau vertinamas techniškai pagamintas daiktas. Tai stebina. Mėgindami Lietuvoje užsakyti baldus centro interjerui, Kauneckai ne tik neturėtų to tikrojo Indijos autentiškumo, tikrumo ir kokybės, bet ir ne vieną kartą būtų permokėję.

Indijoje miesteliai turi savo specializacijas: viename miestelyje gaminama viskas iš medžio: durys, baldai, langinės; kitame – viskas kalama tik iš akmens (statulėlės, vazelės); trečiame – viskas gaminama iš žalvario, todėl Kauneckai turėjo didžiules galimybes rasti tai, kas labiausiai atitiktų jų interjero viziją. D. Kauneckas, ieškodamas interjero detalių, Indijos pasiūlą įvertino kaip didžiulį lobį, nes čia išsaugotos ir toliau puoselėjamos visos amžių tradicijos, todėl kelionės po antikvariatus, turgelius, įvairiausius centrus, ieškant interjero akcentų, truko keturis mėnesius.

Keralos valstijoje išlaikytos senosios stalų gamybos tradicijos, todėl būtent čia buvo užsakyti autentiški masažo stalai. Jie pagal individualius užsakymus pagaminti iš specialaus gydomojo vientiso medžio, turinčio teigiamų ir savijautai naudingų savybių. Kiekvienas masažo stalas – tai lyg meno kūrinys, atliktas kruopščiai ir su didele meile. Lietuvos meistrai, pamatę šiuos masažo stalus, liko labai nustebę: mediena stora, kieta, masyvi.

Visame centro interjere gausu medinių detalių iš raudonmedžio, tikmedžio.

„Kurdami interjerą jau turėjome patirties, buvome aplankę geriausius centrus, tačiau išskirtinę aplinką norėjome padaryti šio centro vizitine kortele. Buvo ne vienas pasiūlymas sukurti panašaus SPA centro interjerą Danijoje, kitose šalyse, kas mums yra kaip įvertinimas, įrodymas, kad interjeras tikrai geras“, – pasakojo D. Kauneckas. Anot jo, išskirtiniai baldai, rankų darbo daiktai ne tik puošia, bet ir suteikia energetiką. Centre apsilankantys žmonės tai jaučia.

Visame centre gausu ryškių paveikslų su religiniais motyvais. Dauguma jų – vienos lietuvių dailininkės, kuri labai gerai įsigilinusi į Indijos kultūrą, darbai. Kita dalis paveikslų įsigyta Indijoje.

Masažo salės – Indijos dievų garbei

Pastatas, kuriame įsikūręs ajurvedos centras, yra XVII a. statinys, todėl cokoliniame aukšte driekiasi ilgametės autentiškos akmeninės sienos. Siekdami sustiprinti autentikos įspūdį, apatinį ajurvedos aukštą centro šeimininkai apipavidalino senoviniais, antikvariniais indiškais daiktais, dėl kurių centro lankytojais neretai pasijaučia tarsi muziejuje. Šiame aukšte daromi masažai ir SPA procedūros. Kiekviena masažo salė pavadinta indų dievų vardais ir joje akcentuojama to dievo simbolika: raižiniai, atvaizdai, paveikslai. Didžiausia, prabangiausia salė skirta pagrindinio indų dievo Višnu garbei; taip yra Ganešo (atsakingo už mokslą ir žinias), Krišnos (gražiausia Dievo forma), Šivos (atsako už naikinimą), Lakši (atsakinga už turtus) salės.

Paprašytas keletu žodžių apibūdinti ajurvedos centro interjerą, D. Kauneckas paminėjo, kad svarbiausia, jog jis buvo kurtas su meile, siekiant parodyti Indijos kultūros, meno grožį, kuris yra įprasmintas šviesių žmonių rankų darbo detalėse.

Parengė Agnė Rutkauskaitė

Nuotraukos Dariaus Gumbrevičiaus

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“