Šiuo metu Marcel Wanders – tai ne tik dizainerio vardas, bet ir pirmaujanti produkto ir interjero dizaino studija, įsikūrusi kūrybiškajame Amsterdame. Ji jau yra sukūrusi daugiau nei 1 900 ikoniškų produktų ir interjerų tiek privatiems klientams, tiek premium klasės prekių ženklams, kaip antai Alessi, Baccarat, Bisazza, Christofle, Kosé Corporation/Decorté,Flos, KLM, Hyatt Hotels Corporation, LH&E Group, Louis Vuitton, Miramar Group, Morgans Hotel Group, Puma ir kt. Marcelio Wanderso ir kūrybos direktoriaus Gabriele’io Chiave vadovaujamoje studijoje dirba 52 dizaineriai ir komunikacijos ekspertai.

Šiemet ISH parodoje Frankfurte (Vokietija) buvo pristatytas naujas studijos kūrinys – kolekcija, skirta vonios kambariui – New Classic, pagamintas garsiojo Šveicarijos santechnikos gamintojo Laufen. Premjera sulaukė didelio specialistų ir vartotojų susidomėjimo.

Interviu su Marceliu Wandersu ir Gabriele’iu Chiave

Kas buvo jums patraukliausia bendradarbiaujant su Laufen?

MW. Laufen pasaulyje žinomas dėl nepriekaištingo idėjų generavimo kuriant klasikinius ir šiuolaikiškus vonios kambarius. Įmonė gaminiuose įkūnija savo eksperimentinę prigimtį. Dizaino inovatyvumas aiškiai atsiskleidžia per šio žinomo šveicarų prekės ženklo savitumą, tai pasireiškia dizaino simbioze – kokybe ir funkcionalumu. Pragmatiškas Laufen požiūris ir atkaklus siekis nuolat tobulėti yra tos vertybės, kurios mane įtraukė ir motyvavo judėti su jais kartu naujovių taku ir į priekį.

GC. Kas dar, be žinių ir kūrybiškumo, darbą su Laufen daro malonų? Tikriausiai tai, kad jų šveicariškas dizainas sujungia dvi didžiąsias globalaus dizaino kryptis: italų emociją iš Pietų ir šiaurietiškas gamybos preciziškumo ir aiškumo tradicijas. Jų kokybė turi du tai patvirtinančius aspektus: gamybines žinias, kurias jie taiko viskam, ką kuria, ir didelę praktinę naudą, kurią gauna galutinis vartotojas.

Su kokiais techniniais iššūkiais susidūrėte, kai kūrėte naują Laufen kolekciją?

MW. Vonios baldų komplektas visada bus elegantiškai funkcionalus: kiekvieną atskirą jo elementą kūrėme taip, kad jis harmoningai įsilietų į šią vientisą kolekciją. Saphir Keramik technologija pirmąkart buvo pritaikyta šiose naujose, labai klasikinėse ir ikoniškose formose. Tai mums buvo šiokia tokia mokomoji kelionė. Ši higieniška, sunkiai nusidėvinti ir perdirbama medžiaga puikiai atitiko mūsų siekiamą konceptą – davė mums unikalią galimybę džiaugtis plonos keramikos grožiu ir jį sujungti su mūsų sukurtomis elegantiškomis, minkštomis formomis.

GC. Atradome, kad Saphir Keramik yra lengva, universali, tvirta ir lanksti medžiaga, leidžianti dizaineriui kurti daugybę variacijų. Mes sukūrėme gaminių kiekvienai kasdienybės situacijai. Ploni medžiagos profiliai prisitaiko prie visų klasikinių ir šiuolaikinių erdvių, be to, ji organiškai įsilieja į supančią aplinką. Ši stipri keraminė medžiaga leidžia kurti minimalias, aiškias architektūrines linijas.


Jūsų esate sukūrę daugybę interjerų konceptų viešbučiams. Kiek ši patirtis įkvėpė jus kuriant naująją kolekciją?

MW. Kurdami projektus, mokomės iš visko, ką darome. Tai yra pats geriausias dalykas. Taigi kiekvienas projektas suteikia galimybę išbandyti vis kažką nauja. Mes sužinome apie inovacijas: naujos medžiagos mums leidžia atrasti naujoviškas formas ir derinius. Per kūrybos laikotarpį išsiaiškinome, kas domina žmones, kas juos traukia, sukuria jiems prasmę. Visa tai sudėjome į šią naują vonios kolekciją.

GC. Kiekviena interjero erdvė, kurioje dirbome, buvo skirtinga, ir tai mus privertė matyti dalykus kitaip, naujai. Mes kūrėme ir mažoms, ir didelėms erdvėms. Mes dirbome su galybe skirtingų medžiagų. Kurdami naująją kolekciją įsivaizdavome naujus konceptus, kurie turi truputį kažko, ką kūrėme anksčiau. Tai reiškia, kad mes mokame kokybiškai sujungti medį su keramika, architektūrinį metalą – su stiklu ar veidrodžiu.

Kaip atrodo jūsų kūrybinis procesas, koks požiūris į naują projektą?

MW. Kiekvieną projektą pradedu skirtingai. Patinka tiek svajoti vienumoje, tiek bendradarbiauti ir generuoti idėjas su kitais. Aš skiriu laiko eskizams, aprašau idėją, konceptą ir netgi pagaminu prototipą. Mano kūrybos procesą galima apibūdinti kaip organizuotą įkvėpimą, mat peržiūriu visas galimybes pavergti industrijos šaltumą ir taip pakelti žmogiškumo dvasią gaminyje.

GC. Dažniausiai pradedu projektą nuo prisilietimo prie būsimos natūralios gamtinės medžiagos. Kai studijuoju medžiagas, pasisemiu naujų idėjų, lyginu tekstūras, eksperimentuoju ieškodamas spalvų ir formų. Tuomet pridedu naują koncepto sluoksnį ir dar gilesnį asmeninio ryšio sluoksnį. Ieškodamas pusiausvyros tarp formos ir funkcijos, leidžiu savo vaizduotei klajoti, šėlti ir taip sujungiu gautus variantus į galutinį rezultatą.

Kas, jūsų nuomone, apibrėžia gerą vonios kambario dizainą?

MW. Geras vonios kambario dizainas atliepia žmogaus sielą šioje besąlygiškai intymioje aplinkoje. Aš tikiu, kad tobulam vonios dizainui – tokiam kaip šios kolekcijos – būdinga ne tik visų elementų dermė, bet ir sąsaja su pačiu žmogumi.

GC. Vonios dizainas neturėtų būti svarstomas kaip tikslas, kažkuo kitoks nei kiti dizaino projektai. Nepaisant vietos, geras dizainas yra tas, kuris, turi grįžtamąjį ryšį su žmonėmis. Būtent vonioje mes siekiame sukurti tobulą pasilepinimo ir privatumo patirtį.

Jūsų dizainas yra dažnai pastebimas (akį traukiantis), žaismingas, romantiškas ir kartais pompastiškas. Koks jūsų pačių namų interjeras?

MW. Mano interjero stilius – dinamiška eklektika su moderniais elementais. Kiekvieną kambarį projektavau taip, kad tai būtų svetinga aplinka su šiokiu tokiu siurprizo ir malonumo prieskoniu. Noriu, kad pas mus besilankantys žmonės visada atrastų kažką nauja tiek kambaryje, tiek savyje. Universali atmosfera apibrėžia bendras erdves. Kartu su marmuru, stiklu, tekstile ir nerūdijančiuoju plienu sąmoningai sukomponavau vienas kitą papildančius siužetus. Kiekvienas kambario elementas yra simbiozėje su visu namu: nuo buitinės technikos iki baldų, nuo meno kūrinių iki apšvietimo.

GC. Mano namai yra intymūs. Čia jaučiamas savitumas. Buvo kuriamos atviros erdvės, nepamirštos ir jaukios zonos. Užpildžiau erdvę istoriniais suvenyrais ir prisiminimais iš mano patirčių, kurios atsispindi plačioje formų ir tekstūrų įvairovėje. Aš gyvenau keliose skirtingose šalyse ir išties daug keliavau. Čia kaip muziejuje, yra artefaktų, kurie pažymi praėjusias eras, ir daiktų iš esamojo laiko. Visuose mano namuose šie objektai – nuo modernios Moooi LED lempos iki XIX a. afrikietiškos kaukės – susimaišė ir taip sukūrė mano gyvenimą.

Su kokiu dizaino kūriniu nesiskiriate ilgiausiai?

MW. Dizainerio Bořeko Šípeko kurta sidabruota Driade žvakidė su daugybe nuo pagrindo vinguriuojančių ir į madingą figūrą susijungiančių atšakų – nepavaldi laikui ir elegantiška. Kai ji uždegta, aplinkui skleidžia šiltą spindesį ir kuria žavingą šešėlių šokį.

Nuotraukų galerija:

Daugiau informacijos: laufen.lt

Žurnalas „Centras“

2019-06-19